19. 8. 2018, 5:58

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Cory Doctorow: Proč jsem kopirváč


Cory Doctorow, spisovatel sci-fi na plný úvazek, před pár lety napsal zajímavou úvahu, proč je pirátství nezbytné.1. 2. 2012


Datum: 1. 2. 2012, Autor: překlad Martin Doucha
Přečteno: 22510x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře

Jsem proti ACTA, ale odměnu si autoři zaslouží! MÁM ŘEŠENÍ...
(Linuxový otaku, 1. 2. 2012 - 22:10:43)
Odpovědět
Jsem proti ACTA, ale odměnu si autoři zaslouží!
-----------------------------------------------

Proto jsem se pokusil vymyslet způsob jak je financovat, který ale zároveň zruší potřebu vynucovat kopírovací monopol nebo snahy o prosazování DRM.

Několik faktů:

Kdo je největším spotřebitelem digitálního obsahu, tedy písniček a filmů? No přece děti a mladiství! Tedy lidé kteří obecně nemají snadný přístup k možnosti získat legálně peníze, ať již kvůli věku a nebo dennímu studiu. Tito zkrátka raději stráví trochu nepohodlí získáváním obsahu nelegálně bez nutnosti obstarávat si na ně peníze, a to bez ohledu na tržní cenu produktu. Ani nízká cena by nemusela u této skupiny být zárukou že se stanou platícímí zákazníky, protože každá korunka je dobrá. Je tedy třeba vyřešit otázku, jak získat od této skupiny nějakou protihodnotu která poslouží jako platba za mediální obsah.

Jak jistě všichni víme, nejede puberťák si na rodičích vydupe pořádnou mašinu s výkonným vícejádrovým procesorem, grafickou kartou a množstvím paměti. Taková průměrná hráčská sestava svojim výkonem překonává i to nejlepší, co bývalo třeba před deseti lety dostupné pouze vědcům na univerzitách, přitom ale tento výkon není ani zdaleka využit.

Zde se nabízí řešení plateb které si budou moci dovolit i teenageři a nebudou přitom muset sami vykazovat žádnou významnou práci navíc. Nainstalují si program podobní SETI@HOME (tedy klienta BOINC) který bude provádět distribuované výpočti a spustí ho během doby kdy budou třeba ve škole. Pokud dovedou naklikat LOIC a nebo HOIC při útoku na nějaký ten server, zvládnou zajisté i tento úkon. BOINC funguje tak, že si ze serveru stáhne aplikaci shopnou něco počítat (ta by mohla být schopna využívat třeba nvidia CUDA pro masivní paralelní výpočty) a tato aplikace si tahá kousky dat které je třeba zpracovat a výsledky posílá zpět a žádá si o další. Tímto způsobem je možno vytvořit superpočítač schopný řešit i ty nejtěžší vědecké úlohy současnosti. Takže správce této infrastruktury by měl k dispozici ohromný výpočetní výkon, který by mohl pronajímat průmyslu, který by za něj platil. Tyto peníze by potom sloužily jako poplatek autorům a na pronájem studií nebo třeba natáčení filmů. Filmy by byly volně dostupné ve službě podobné megauploadu nebo dokonce distribuovaně mezi uživately pro rychlejší přijetí a menší náklady - v podstatě by soubory byly nahrány u uživatelů a nějaký algoritmus by chytře řešil aby zatížení sítě při stahování bylo minimální.

Při přístupu k oblíbenému obsahu by ale samozřejmě vytížení bylo veliké, a zde by přišla na řadu další vlastnost programu - rychlost stahování by byla závislá na množství dat, které který uživatel pomocí svého PC zpracoval pro grid. Takže by existoval globální arbitr který jednak řídí výpočet, ale také sleduji kontribuci do systému. Sice by se nabízela možnost fake clienta, ale to by šlo určitě řešit nějakým tím chytrým algoritmem a nebo prostě spolehnout na to, že oficiální klient se stáhne na oficiálních stránkách projektu, nahodí se a jede se. Lidé jsou líní a pokud budou moci mít svůj obsah zadarmo, tak mohou být pro toto i nadšeni. Mohly by se dělat třeba soutěže o nejlepšího kontributora a případně třeba ukazovat videa jaké si postavili nadupané mašiny a podobně, využít tedy sociálnosti masy a snad i touhy člověka po férovosti.

Já osobně bych svůj PC nechal běžet aby počítal když nic na něm nedělám výměnou za zrušení kopírovacího monopolu, a jsem ochoten přistoupit na to aby tento výkon byl prodán třetí straně právě za účelem pokrytí nákladů autorů, kteří mají také nárok na odměnu. Pro společnost je pak přínos v možnosti inovací v průmyslu, protože toto by byl velmi dobrý způsob jak lidi motivovat k zapojení se do výpočetního gridu.

Procesorový čas je cenná komodita kterou se dnes nesmírně plýtvá, přitom by mohla být zpeněžena. Tohle je podle mě možné řešení výhodné pro obě strany sporu, protože nemůžeme do nekonečna mezi sebou válčit a hrát hru kočky z myší, je to zbytečné plýtvání zdroji lidskými i výpočetními.

!!! TOMUHLE JÁ ŘÍKÁM KONSTRUKTIVNÍ ŘEŠENÍ,
TAKŽE JE ČAS PŘESTAT BLBNOUT S DDOSY A ZAČÍT PRACOVAT NA ZÁKONECH KTERÉ SVOJÍ PROGRESIVNOSTÍ PŘEDBĚHNOU MNOHÉ PŘEKVAPÍ !!!

Snad nás teď už uslyší...

Křičím: STOP ACTA!!! Je to totiž jak ze středověku...

Re: Jsem proti ACTA, ale odměnu si autoři zaslouží! MÁM ŘEŠENÍ...
(Linuxový otaku, 1. 2. 2012 - 22:14:32)
Odpovědět
Jo mám tam milion hrubek a překlepů, čeština dostala na frak, ale v tom malém boxíku se to blbě kontroluje, navíc jsem na dnešek spal jen 4 hodiny a začíná mi hrabat, muhehehe =:D

To jen aby někdo neprudil s pravopisem...

Souhlas
(Vladimír Měrák, 7. 2. 2012 - 20:34:51)
Odpovědět
Gramatika je vedlejší, když přicházíte s pozitivním řešením.
Osobně sice pochybuji, že by se mohlo obecně uchytit, i když myšlenka je to bezesporu inspirativní a uskutečnitelná.
Co považuji za důležitější: Nebudu chtít řešit už déle trvající rozpor legislativy s realitou deformací spravedlnosti. A to ani na jednu stranu, tedy ani aktuální šílenost se zkratkou ACTA, ani požadavek připravit autory a ty, kteří jim s realizací pomáhají o právo nakládat se svou prací, jak uznají za vhodné.
Tímo směrem, kterým jste se vydal vy, by měli mířit i čeští Piráti (což v zásadě dělá mezinárodní pirátské hnutí, ti čeští chtějí používat výsledky cizí práce dle libosti, i když si to ti pracující nepřejí).
Hezké nakopnutí, díky.

ACTA je zlo
(Actakiller, 1. 2. 2012 - 19:04:10)
Odpovědět
Ukažte ostatním, že s dohodou ACTA nesouhlasíte! http://stopacta.jecool.net/

progress
(lama, 1. 2. 2012 - 12:30:03)
Odpovědět
"Pokrok je přesně to, s čím regulace nepočítaly."
Ludwig von Mises


(j, 1. 2. 2012 - 12:12:36)
Odpovědět
Pěkný článek, velice rozumný pohled na věc.


Přidat komentář

Jméno
Nevyplňujte <- toto políčko nechte prázdné
Předmět
Obsah:Kultura
články v rubrice

26. 3. 2013 | 10071
Nečistá hra agentury Dilia (doplňeno o závěr arbitra)
20. 12. 2012 | 73
Recenze dokumentu Od Fica do Fica
24. 11. 2012 | 228
Anonymous ve filmu
14. 4. 2012 | 2199
Znát sebe sama i své protivníky
3. 3. 2012 | 457
Lucie Bíla: Muzikantům stahování a kopírování neškodí
22. 2. 2012 | 139
Bábovka pro Romana Týce
1. 2. 2012 | 136
Cory Doctorow: Proč jsem kopirváč
28. 12. 2011 | 196
Havel je mrtev. Ať žije Havel!
24. 12. 2011 | 222
Svobodná tvorba: Pioneer One
22. 11. 2011 | 1421
Názor anonymního čtenáře České pozice
13. 10. 2011 | 143
Anonymous v ČR
15. 9. 2011 | 155
Kontroverze - fotografie, které přinesly spory
21. 7. 2011 | 80
Festival svobodné hudby: už tuto sobotu
23. 6. 2011 | 133
Radio Rastafari – neziskové internetové reggae rádio zaměřené nejen na hudbu
22. 6. 2011 | 1774
Demonstrace proti výstavbě OC Arény v Plzni
10. 6. 2011 | 4370
Zástupci občanského sdružení KULTURA(K) VÍTĚZÍ půjdou před zastupitele hájit názor Plzeňanů na výstavbu nového obchodního domu v centru města
5. 6. 2011 | 204
Zombie Walk
2. 4. 2011 | 799
Kultura(k) vítězí
26. 2. 2011 | 73
Zemřel Arnošt Lustig
14. 1. 2011 | 1070
Svěrák: „Tvůrci“ budou stát za OSA!
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 89121
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5784
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.

Evropa je naše moře
2. 4. 2014 | Piráti | 8054
Chvilka angažované politické poezie.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.