22. 8. 2018, 7:26

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
S Ivanem Bartošem o sdílení i libereckých baronech


Přinášíme rozhovor s předsedou Pirátské strany z 26. ledna. Ptal se redaktor liberecké redakce Mladé fronty dnes Jan Stránský.29. 1. 2012
 JABLONEC NAD NISOU Ivan Bartoš  je český internetový arcibukanýr. Tenhle rodák z Jablonce totiž stojí v čele České pirátské strany, politického uskupení, které na síti prosazuje maximální svobodu. Bartoš, který se mimochodem pyšní titulem PhDr. v oboru informační věda, se v posledních několika dnech nezastavil. V diskusi, která se rozjela po zátahu FBI na sdílecí server Megaupload. com, má coby šéf českých Pirátů docela důležité slovo.

Soud v Liberci dal před časem podmínku šestnáctiletému mladíkovi, který umístil na internet odkazy k bezplatnému sledování dvou a půl tisíc filmů, čímž prý způsobil škodu za 138 milionů korun. Znáte ten případ?

 Jsme s tím člověkem v kontaktu. Celá ta situace nám přijde absurdní, a to jak postup České protipirátské unie, tak policie při zjišěování údajné škody. Navíc ten kluk sdílel pouze odkazy na filmy, které byly uložené někde jinde. Pokud se z našeho pohledu něčeho dopustil, tak maximálně krácení daní z příjmu za reklamy, které se na jeho serveru zobrazovaly. 

Rozsudek zatím není pravomocný. Myslíte, že by tento kluk mohl jít v krajním případě i do vězení? 

 Sdíleč samozřejmě „sedět“ nepůjde, jen se z něj budou snažit vydřít nějaké peníze, tak jak to zkoušejí i jiné organizace, které údajně chrání práva autorů. Všechny tyto aktivity, zaměřené na jednotlivce, fungují jako odstrašující případy pro neinformovanou veřejnost.

Máte informace o tom, že by měl v Libereckém kraji někdo další podobné problémy se zákonem kvůli sdílení na webu? 

 Je téměř jisté, že i v Libereckém kraji jsou lidé perzekvováni kvůli sdílení. Například fotobanky Isifa a Profimedia po celé republice rozesílají dopisy, ve kterých žádají zaplacení 20 000 korun za použití miniatury jedné fotografie.  

Se sdílením a stahováním filmů souvisí i zkušenost ředitele libereckého kina CineStar, který mi před časem vyprávěl, jak do kina volávají policii na lidi, kteří si během promítání natáčejí potají filmy na videokameru. Jejich úlovky pak končí na webu, odkud si je další lidé stahují. Je už toto záležitost, kterou je třeba trestat? 

 Tady jde především o porušení obchodních podmínek kina, se kterými zákazník souhlasí zakoupením vstupenky. Takový prohřešek tedy může být předmětem občanskoprávního sporu a soud jej ochotně adekvátně potrestá. Piráti s natáčením filmu v kině nesouhlasí, ale naštěstí je to i natolik bezvýznamný druh pirátství, že se jim ani příliš zabývat nemusíme. 

Stahujete vy sám filmy, hudbu a další obsah z webu? A platíte za něj? 

Mám doma knihovničku zhruba 300 originálních DVD filmů a pár hudebních cédéček. Občas si z internetu něco stáhnu, převážně hudbu k poslechu, ale nejsem nějakým velikým sběratelem.

Hypoteticky: mám v Liberci rockovou kapelu, pronajmeme si studio, natočíme desku, vyrobíme si svépomocí cédéčka a pak je budeme chtít na našich koncertech prodávat. Zájem bude ovšem minimální, všichni si naši desku raději zadarmo stáhnou z webu. Proděláme pár desítek tisíc a příště buï žádnou desku nenatočíme, nebo to uděláme doma na koleně s mizerným zvukem a svépomocí vyrobeným, tedy nehezkým bookletem. Nebojíte se takového vývoje, tedy, že stahování sníží kvalitu uměleckých děl? 

To ovšem primárně není otázka pirátství, nýbrž technologického pokroku. Hudební CD už jsou dnes mrtvý formát. Je to, jako bych se divil, že neprodám magnetofonové pásky. Na druhou stranu, něco se prodá, zvlášě, když na CD budou třeba autentické podpisy, které kopírovat nejdou. A to, co si fanoušci stáhnou z webu zdarma, zase podpoří návštěvnost koncertů a popularitu kapely, která se pak třeba dostane do rádií a efekt se bude nabalovat... Když bude zájem o podepsaná CD, časem nejspíš budou mít fanoušci zájem i o jiné předměty, oblečení a podobně, které bude kapela prodávat na koncertech a přes internet. Ostatně tomuto novému modelu se již přizpůsobují nejen začínající kapely, ale i takové hvězdy, jako je Karel Gott. 

A co spisovatelé? Vezměme si opět hypoteticky třeba takového Marka Řeháčka, který píše populárně naučné knihy o Liberci. Nad psaním stráví třeba rok, stojí ho to nejen úsilí, ale asi i peníze. Tištěnou knihu si potom někdo koupí, převede ji do digitální podoby a hodí na uloz.to, odkud si ji lidé bezplatně stáhnou. Předpokládám, že mi odpovíte, že v dnešní době jsou autorská práva přežitek, že sdílení není zločin atd. Nicméně, je to vůči spisovateli fér amá on vůbec nějakou možnost, jak tomu zabránit? 

I spisovatel si v tomto případě musí zvážit „rizika podnikání“. Pokud chce primárně vydělat balík, tak pro něj možná psaní historickonaučné literatury není ta správná činnost. Na podobné knihy existují i podpůrné programy nebo lze sehnat sponzora. Jisté možnosti jsou i v tom vyrobit knihu takovým způsobem, že ji digitální podoba nemůže nahradit. Třeba tam dát plastickou mapu a podobně. Kniha se stane artefaktem sama o sobě, který mají lidé tendenci si kupovat. A digitální kopie budou dobrou reklamou na její koupi. Myslím si, že prodej papírových knih sice poklesne, ale nikdy zcela nezanikne. Sám si papír kupuju a nijak to nesouvisí s tím, jestli si knihu mohu stáhnout. Spisovatel pak může o knize dělat přednášky, besedy, autorská čtení a mít příjmy z této činnosti. Například Paulo Coelho, autor celosvětových bestsellerů, pirátství podporuje. 

Změní se podle vás současná „stahovací“ praxe někdy? Dostanouli lidé technologickou možnost rychle a lehce nakupovat třeba právě knížky na síti, budou to dělat? Nebo je prostě zažitá praxe – co je na internetu, to je zadarmo – nepřekonatelná a konzumenti budou i při možnosti legálního jednoduchého nákupu dál radši stahovat bezplatně, někdo by řekl krást? 

Lidé  jsou ochotni platit za službu, pokud je cena přiměřená a proces platby jednoduchý. Systém prodeje postavený na platbě za kopii, jejíž vytvoření přitom nic nestojí, už je přežitý. Budoucnost zřejmě mají paušální platby, prémiové účty a dobrovolné příspěvky, třeba pomocí mikroplatebního systému Flattr. Řada z těch, kdo si dnes platí prémiové účty, bude kvůli pohodlí využívat tyto nové portály. Některým spíš bude dál vyhovovat stahování, které je nezávislé na velkých vydavatelských domech. 

A jak vidíte obecně vývoj v téhle oblasti? Jak budeme podle vás třeba za dvacet let sledovat filmy a pouštět si hudbu? A co to udělá s dnešním byznysem? Přežijí hudební vydavatelství, filmová studia, knižní nakladatelství? 

Bude méně megafilmů, méně filmů typu „to musí všichni vidět“. Respektive poklesne vliv drahé reklamy, aby se z filmu stal „trhák“. Naopak vzroste vliv sociálních sítí, šíření informací o filmu mezi přáteli, šanci tak dostanou i filmy, které na masivní reklamní kampaň nemají. Bude víc nízkorozpočtových filmů, silně vzroste úloha product placementu. Myslím, že klasická kina mohou přežít, když si zachovají funkci „návštěva kina = společenská událost“. Pokud je ale cena vstupenky vyšší než útrata v běžné restauraci, bude to těžké. 

Zpět do regionu: sestavíte letos v Libereckém kraji kandidátku do krajských voleb? 

Postavíme kandidátky ve všech krajích, tedy i v Libereckém. Je to výborná  příležitost, jak získat pro pirátské myšlenky další lidi v regionech. Již nyní jsme na tvorbě kandidátek začali pracovat a oslovujeme naše příznivce. 

Kdo bude vaším lídrem, kandidátem na hejtmana? 

Předpokládám, že předseda krajského sdružení Petr Vyhnal. 

Čím chcete voliče v Libereckém kraji oslovit? 

Chceme lidem ukázat, že Piráti řeší zásadní problémy lidského života ve 21.století a že problematika stahování není pilířem naší činnosti, jak se to neustále snaží většina médií zjednodušovat. V krajských volbách budeme klást důraz na transparentní bankovní účty krajů, nemocnic a škol, průhledná výběrová řízení s možností připomínkovat již samotná zadání a na informační infrastrukturu, to bude myslím lidem na Liberecku víc než sympatické. Celkově nám jde o větší podíl občanů v politice a samosprávě, aě už mezi Piráty nebo v krajských referendech k podstatným věcem. 

Vidíte v regionu politiky, s nimiž byste mohli spolupracovat na tématech, která vás zajímají? 

Na konkrétních tématech se nebráníme spolupracovat s kýmkoliv, pokud je ochoten věci řešit transparentně, což bohužel náš potenciál v současném politickém prostředí značně snižuje. Osobně jsem fandil formaci Změna pro Liberec, která uspěla až tak, že se pan Korytář stal primátorem. Jak všichni víme, dlouho si ho mezi sebou liberečtí baroni nenechali. 
 
Datum: 29. 1. 2012, Autor: Jan Stránský, MF Liberec
Přečteno: 10112x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře k článku

30. 1. 2012 FiV ČPS
31. 1. 2012 Petr Kováč Re: ČPS
30. 1. 2012 fx
31. 1. 2012 Ivan Bartoš Re:
31. 1. 2012 fx Re: Re:
31. 1. 2012 Ivan Bartoš Re: Re: Re:
31. 1. 2012 fx Re: Re: Re: Re:
30. 1. 2012 nikolaj Úvaha nad otázkou "Hypoteticky: mám v Liberci rockovou kapelu..."
30. 1. 2012 Okolojdoucíí Re: Úvaha nad otázkou
29. 1. 2012 Michal Smutnit za Vaclava Havla a zaroven ignorovat ACTA
31. 1. 2012 Vladimír Měrák Můžete vysvětlit?
29. 1. 2012 vaclav weel k članku a odsouzení
29. 1. 2012 jzvc
29. 1. 2012 next_ghost Re:
29. 1. 2012 jzvc Re: Re:
30. 1. 2012 emanuelwhat Re: Re: Re:
30. 1. 2012 Dan Re: Re: Re: Re:
29. 1. 2012 Marek chyba
29. 1. 2012 Filoso
31. 1. 2012 Vladimír Měrák Dušan Streit je demagog...

Anketa
Používáte pro přístup k Internetu WiFi?

Ano
83% (1350)
 

Ne
16% (260)
 


Nejnovější články

16. 1. 2015 | 89539
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.
12. 10. 2014 | 33514
Zvolbovaní Piráti
22. 7. 2014 | 5784
Americké lhaní -základní prostředek politiky
30. 4. 2014 | 33668
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8054
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2197
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20111
Zrození České pirátské strany
30. 6. 2013 | 6246
Rozhovor k rozšíření autorského zákona
27. 6. 2013 | 344
Kramaření v Kramářově vile a co bylo příčinou
16. 6. 2013 | 5414
Korupce je podstatou současného politického systému.

Piráti
články v rubrice

12. 10. 2014 | 33514
Zvolbovaní Piráti
30. 4. 2014 | 33668
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8054
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2197
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20111
Zrození České pirátské strany
28. 4. 2013 | 63533
Zkorumpované banky, zkorumpovaný kopírovací průmysl: Jaktože můžou externalizovat své obchodní problémy?
1. 4. 2013 | 261
Je konec
16. 3. 2013 | 377
Piráti zvou příznivce k otevřenému překladu knihy CryptoParty Handbook
8. 3. 2013 | 922
Evropský parlament bude příští úterý hlasovat o zákazu veškerého porna v "médiích". Ano opravdu. Podnikněme okamžitou akci!
3. 3. 2013 | 5812
Guerilla Open Acces Manifesto: Otevřme přístup sami
14. 2. 2013 | 193
Jsou nároky isify a LogiCallu z vymáhání práv k fotografiím oprávněné?
14. 2. 2013 | 118
Nové Pirátské dvanáctero aneb jak se z toho nezbláznit
10. 2. 2013 | 421
Soud pro lidská práva: Tresty za sdílení souborů jsou porušením lidských práv
20. 1. 2013 | 40288
Sledujuseriály.cz opět v provozu
7. 1. 2013 | 10154
Kampaň za referendum na Praze 7
1. 1. 2013 | 50673
Novoroční řeč pirátského kapitána Ivana Bartoše
19. 12. 2012 | 5079
Kulatý stůl iniciativ 17.12.2012
16. 12. 2012 | 889
Britská bitva o Pirátskou zátoku
6. 12. 2012 | 159
Piráti nabízejí místa ve volebních komisích pro volbu prezidenta
30. 11. 2012 | 224881
Lidé si přejí zrušit OSA
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 89539
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 33514
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5784
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.