20. 8. 2018, 8:50

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Kauza Reagan – Popírat nebo omlouvat zločiny nejde donekonečna


Praha má od konce června nově přejmenovanou ulici po americkém prezidentovi Ronaldu Reaganovi. V hlavních médiích nezaznělo při této příležitosti příliš kritických ohlasů, v rozhovoru s historikem Jaroslavem Fialou se na význam tohoto amerického politika pokusíme podívat jinou optikou.16. 7. 2011
Vládní koalice připravila na závěr školního roku za pomoci spřízněné neziskovky Opona, o.p.s. jednu ze svých propagandistických akcí, která se nesla v duchu oblíbené mantry polistopadových elit – připomínání vítězství demokracie nad komunismem. Její součástí bylo i velebení Ronalda Reagana. Kritických ohlasů na tuto událost nenajdete na českém internetu příliš. Pirátské noviny přebraly článek profesora imunologie University Karlovy a ředitele Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky Václava Hořejšího Růžový tank: bože, jak hluboko jsme klesli.

Další kritické reakce se objevily na webu Deníku Referendum (Lukáš Jelínek: Pomník servility, Jiří Pehe: Svatořečení Ronalda Reagana, Ondřej Slačálek: Svobodo, slyšíš na jméno Sprostota) nebo v deníku Právo (Petr Uhl: Ronald Reagan versus Zikmund Winter).

O názor na roli amerického státníka na ukončení studené války jsme požádali v krátkém rozhovoru historika z Filozofické fakulty University Karlovy Jaroslava Fialu.

Na konci června proběhla v Praze akce nazvaná Týden svobody, která připomněla formální ukončení sovětské okupace a byla zakončena konferencí o Ronaldu Reaganovi. Proč se stal Reagan symbolem vítězství nad Sovětským svazem? Nebyla to jen souhra historických okolností, nebo jeho politický plán skutečně uspěl?

Nemluvil bych tu o plánu. Ronald Reagan se stal symbolem zejména pro mnoho příznivců pravice, kteří by z něj rádi vytvořili vzor pro současnost. Jeho obhájci říkají, že byl nekompromisní vůči komunismu, uzbrojil SSSR a zvítězil nad ním; kdekdo zná jeho výrok „Pane Gorbačove, strhněte tu zeď“... Jenže myslet si, že Reaganova tvrdost byla rozhodující pro pád sovětského bloku je omyl. Zvýšené napětí ve studené válce vždy posilovalo zastánce tvrdé linie, takže když Reagan na mezinárodním poli přitvrdil, nahrávalo to odpůrcům reforem v SSSR, kteří chtěli zachovat status quo. A naopak, když projevil smířlivost, uvolnilo to ruce reformistům. Je jasné, že závody ve zbrojení zatěžovaly sovětskou ekonomiku. Zapomíná se ale na to, že také umožňovaly konzervativním komunistům poukázat na existenci silného nepřítele. Tím udržovaly v chodu systém, ve kterém bylo možné – navzdory materiálnímu strádání – ospravedlnit vojenskoprůmyslový komplex a vynucovat si poslušnost obyvatelstva. Reaganova silácká gesta a výroky přitom směřovaly hlavně na domácí půdu, k uklidnění ještě větších jestřábů než byl on sám. Tenhle začarovaný kruh prolomila zejména ochota Michaila Gorbačova jednat a provést hloubkové změny doma i v zahraničí. Reagan nakonec vystupoval vůči Moskvě vstřícně, jelikož pochopil, že tvrdý postoj změny na Východě brzdí. Nepřítel zmizel. Důležitou roli pak sehrála ztráta vnitřní legitimity, ale i další okolnosti. Třeba poznání řady komunistů a lidí v jejich okolí, že se přijetím kapitalismu v podobě jakou prosazoval Reagan, mohou dál udržet u moci i zdrojů bohatství.

Reagan společně s premiérkou Thatcherovou ideově konvenují současné vládní koalici i Hradu, ale slova chvály a uznání slyšíme i od opozičních politiků nebo i od politologů, kteří vládu jindy silně kritizují. Například i Jiří Pehe míní, že " Praha je dobrým místem k tomu, aby po něm byla pojmenovaná ulice.“ Čím si to vysvětlujete?

Nemohu odpovídat za Jiřího Peheho. Možná, že pojmenování části ulice nemusí být pro někoho s kritickými názory jako on tak důležité jako veřejná debata, která se u nás vede. Jinak ale v mainstreamu opravdu slyšíme hlavně slova chvály. Je to přitom paradoxní. Reagan byl při odchodu z úřadu jedním z nejhůře hodnocených prezidentů. S jeho vládou nesouhlasilo přes 60 % Američanů. Časopis Time tehdy napsal: „Zhroutil se nejen trh, ale i Reaganovská iluze.“ Výsledkem byly zvýšené rozdíly mezi bohatými a chudými, odliv pracovních míst, obrovský státní dluh, poničená společenská solidarita a zárodky dnešní hospodářské krize. Když se podívám na naši vládní koalici, nabízí sice podobný scénář, ale stále se drží. Její rétorika je revoluční, mobilizující, říká nám, že není na výběr, a tady je inspirace Reaganem zřejmá. Je tu slyšet obdobný morální apel a na spoustu lidí to účinkuje. Svou roli samozřejmě hraje antikomunismus, který směšuje praktiky diktatur s idejemi sociální spravedlnosti a často s levicí jako takovou. Svět je v něm rozdělen na dobro a zlo a řada lidí to bere tak, že Reagan prostě stál na straně dobra. Byl to navíc dobrý politický herec, měl charisma a média z toho těží. Z Reagana se zkrátka stala pohádka o klaďasovi.

Nakolik se na oficiálním pohledu na roli USA i Reagana během studené války podle vás podepisuje naše středoevropská zkušenost, respektive optika pohledu zpoza tehdejší železné opony? Nehodí se na tento pohled starý vtip, který říká, že komunisti nám lhali o komunismu, ale o imperialismu nám říkali pravdu?

Záleží na tom, jak s tou zkušeností zacházíme. Pokud, jako dnes, může sloužit k tendenčnímu výkladu dějin, který umí politici a média využít proti neinformované veřejnosti, je to problém. Součást mýtů, které jsou s Reaganem spojené, přitom tvoří potlačená zkušenost lidí třeba z Jihoafrické republiky, kde USA podporovaly režim apartheidu nebo z Guatemaly, Nikaraguy a Salvadoru, kde polovojenské jednotky a junty s podporou Reaganovy vlády napáchaly ohromná zvěrstva a zavraždily desítky tisíc civilistů. Tady se naše optika stává pozoruhodně sebestřednou. Dějiny se často vykládají „hlavou dolů“. Stačí v nich obrátit zlo v dobro a je to. Chápu, že Reagan působil za bývalého režimu na řadu lidí jako symbol naděje. Jenže si myslím, že po více jak dvaceti letech nastal čas posunout se dál. Otázkou je, zda dokážeme přijmout i to, co nám není pohodlné, a co se do zažitých pohádek nehodí. Jsem ale optimista. Popírat nebo omlouvat zločiny nejde donekonečna.

Jak je Reaganovo prezidentské působení reflektováno mezi českými i zahraničními historiky? Jsou nějaké zásadní rozdíly mezi hodnoceními například v západní Evropě, v USA a Jižní Americe?

Názorová paleta v zahraničí je určitě širší. K dispozici je víc informací. Třeba v USA nebo Velké Británii jsem se setkal s mnohem kritičtějšími přístupy. I u nás ale nedávno vyšly například překlady knih kanadské novinářky Naomi Kleinové nebo britského historika Archieho Browna, s jehož pohledem na vztahy Reagana a SSSR do velké míry souhlasím. Na druhé straně je i v řadě západních zemí Reaganovská vlna v kurzu. Letos by oslavil 100. narozeniny, a tak se s obdivnými životopisy roztrhl pytel. Reagan samozřejmě symbolizuje současné trendy. Oslabování sociálního státu, koncentrace ekonomické a politické moci, ždímání střední třídy, s tím by asi neměl problém. Rozdíl je v tom, že v USA nebo západní Evropě častěji uslyšíme tvrdou kritiku. Americké angažmá v Latinské Americe se taky otevírá. Takže celkový obrázek je mnohem plastičtější.

Měla být podle vás pojmenována ulice po tomto státníkovi? Existuje nějaká jiná zahraniční osobnost, která by mohla také symbolizovat pád komunistických režimů?

Podle mě neměla. Ale jelikož to stěží ovlivním, říkám si, že je to dobrá příležitost ke kritice. Z osobností mne napadá třeba švédský politik Olof Palme – sociální demokrat, který podporoval opozici ve východním bloku, odsuzoval tamější diktatury, ale nešetřil ani druhou stranu studené války.

Jaroslav Fiala, historik a politolog. Působí na FF UK, zabývá se soudobými dějinami a meziamerickými vztahy.
Publikuje v časopise Nový Prostor, starší články naleznete i na týdeníku Respekt.

 
Datum: 16. 7. 2011, Autor: Dalibor Záhora
Přečteno: 8516x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře k článku

21. 7. 2011 Carlos Popírat nebo omlouvat zločiny nejde donekonečna
17. 7. 2011 fikus punkovka: Ronald McRaygun
17. 7. 2011 Kuky Kdyby pan Reagan
17. 7. 2011 Carlos pohádka o klaďasovi
17. 7. 2011 Ondřej Profant Re: pohádka o klaďasovi
17. 7. 2011 Carlos Re: Re: pohádka o klaďasovi
17. 7. 2011 Ondřej Profant Re: Re: Re: pohádka o klaďasovi
17. 7. 2011 fikus Re: Re: Re: pohádka o klaďasovi
17. 7. 2011 Spirit Re: Re: Re: pohádka o klaďasovi
18. 7. 2011 trew Re: Re: Re: Re: pohádka o klaďasovi
18. 7. 2011 Kuky Re: Re: Re: Re: Re: pohádka o klaďasovi
19. 7. 2011 trew Re: Re: Re: Re: Re: Re: pohádka o klaďasovi
18. 7. 2011 pobavils Re: Re: Re: Re: Re: pohádka o klaďasovi
18. 7. 2011 Okolojdoucíí Re: Re: Re: Re: Re: Re: pohádka o klaďasovi
19. 7. 2011 Roj Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pohádka o klaďasovi
19. 7. 2011 trew Re: Re: Re: Re: Re: Re: pohádka o klaďasovi
19. 7. 2011 Spirit Re: Re: Re: Re: Re: pohádka o klaďasovi
19. 7. 2011 trew Re: Re: Re: Re: Re: Re: pohádka o klaďasovi
20. 7. 2011 fikus komunismus, antikomunismus, antibolsevismus
20. 7. 2011 Spirit Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pohádka o klaďasovi
20. 7. 2011 xko Re: Re: Re: Re: Re: Re: pohádka o klaďasovi
19. 7. 2012 Premek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pohádka o klaďasovi

Anketa
Používáte pro přístup k Internetu WiFi?

Ano
83% (1350)
 

Ne
16% (260)
 


Nejnovější články

16. 1. 2015 | 89315
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.
12. 10. 2014 | 33514
Zvolbovaní Piráti
22. 7. 2014 | 5784
Americké lhaní -základní prostředek politiky
30. 4. 2014 | 33668
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8054
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2197
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20111
Zrození České pirátské strany
30. 6. 2013 | 6246
Rozhovor k rozšíření autorského zákona
27. 6. 2013 | 344
Kramaření v Kramářově vile a co bylo příčinou
16. 6. 2013 | 5414
Korupce je podstatou současného politického systému.

Kauzy
články v rubrice

27. 5. 2013 | 2086
Zaměstnávají České dráhy sebevražedné manažery?
26. 2. 2013 | 493
České dráhy ničí lokálky i sebe s pomocí České televize
26. 12. 2012 | 175
Co dělat, když vás policie na demonstraci šikanuje?
10. 12. 2012 | 422
Ministerstvo dopravy ohrožuje životy cestujících
3. 12. 2012 | 2135
Pardubice: Smrt v policejní cele
26. 11. 2012 | 340
Policejní brutalita na Václavském náměstí: Rozhovor s napadenou vlajkonoškou
22. 11. 2012 | 253
Česká televize ničí železnici neobjektivním zpravodajstvím
11. 10. 2012 | 206
Jak Jihomoravský kraj ničí lokálky
2. 10. 2012 | 2965
Pardubický kraj + opuštěné lokálky = sabotáž jízdních řádů + zfušovaná data = netransparentnost + ignorace připomínek
3. 5. 2012 | 348
Regionální železniční doprava - mýty a skutečnost
23. 2. 2012 | 137
Kdo hacknul databázi ODS? Anonymous nebo Parlamentní listy?
22. 1. 2012 | 864
Likvidace trati č. 257 Mutěnice-Kyjov
20. 1. 2012 | 255
The Pirate Bay k SOPA: Hollywood začínal jako piráti, teď není potřeba!
19. 1. 2012 | 259
Proč pražský magistrát lže?
16. 1. 2012 | 4791
Cestování v čase na pražském magistrátu
12. 1. 2012 | 7963
Šéf IT na magistrátě byl znám dopředu
12. 1. 2012 | 125
IT na magistrátu – čelem proti zdi
9. 1. 2012 | 222
Ministr Drábek začal trestat malé ryby
7. 1. 2012 | 152
Proxio: další ražba tunelu a vzpoura úředníka
5. 1. 2012 | 308653
Rozloučení s lokálkami Pardubického kraje
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 89315
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 33514
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5784
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.