20. 8. 2018, 17:15

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Pražská voda – byznys výhodný jen pro někoho


Privatizace vody je celorepublikový problém. Voda je strategická surovina. Pražská voda je prodávána pod cenou soukromé firmě, která na ni má monopol a potichu připravuje její zdražení. Bývalí koaliční zastupitelé odsouhlasili pro Prahu vysoce nevýhodné smlouvy. Současní zastupitelé problém zametávají pod koberec a odmítají jej řádně projednat. Prosíme, pomozte šířit petici a sbírat podpisy!27. 6. 2011

Postupná privatizace pražské vody

PVK
Pražské vodovody a kanalizace – akciová společnost

Veolia Voda
Vlastník 100% akcií PVK

PVS
Pražská vodohospodářská společnost a.s. (ve vlastnictví Prahy; jeho majetkem je vodárenská infrastruktura – vodovody a kanalizace)

FNM
Fond národního majetku

Veolia Voda (dříve Vivendi Water) dnes vlastní 100 % akcií společnosti PVK (Pražské vodárny a kanalizace a.s.).

PVK je ale pouze servisní organizací, která bez vodárenské infrastruktury není schopná generovat zisk.

Vodárenskou infrastrukturu, vodovody a kanalizace, vlastní hl. m. Praha. Spravuje ji prostřednictvím PVS (Pražská vodohospodářská společnost a.s.).

Společnost Veolia koupila 66 % akcií PVK v roce 1998 od státu ve veřejné soutěži (FNM) za 6,1 mld. Kč. Zbývajících 34 % FNM převedl v roce 2002 bezúplatně na Prahu. V říjnu 2002, těsně před volbami, zastupitelstvo hl. m. Prahy odsouhlasilo bleskový prodej těchto akcií opět společnosti Veolia za 880 mil. Kč, tj. 4x za jednu akcii méně, než se uskutečnil prodej majoritního balíku (předchozího prodeje).

Se společností PVK (nyní už 100% vlastněnou společností Veolia) byla uzavřena smlouva o pronájmu vodohospodářského zařízení do roku 2013 (na straně druhé PVS vlastněná hlavním městem) za 200 mil. Kč.

Tato smlouva je pro plnění cílů PVK, tedy tvorby zisku z prodeje vody, naprosto klíčová. Z těchto výnosů nemá hlavní město, tedy ani jeho obyvatelé, ani korunu.

Nehospodárné chování města

Z ekonomických důvodů neměla privatizace minoritního balíku PVS a následné uzavření smlouvy o pronájmu infrastruktury žádnou logiku. Tento postup se jeví jako značně nehospodárný zejména s ohledem na fakt, že Praha by stejnou částku, kterou získala při privatizaci PVK, získala z podílů na zisku společnosti již v roce 2008, tedy po šesti letech.

Prodloužení pronájmu vodárenské infrastruktury až do roku 2028!

V roce 2013 měl podle původního plánu skončit i smluvní vztah týkající se vodárenské infrastruktury. Byla tak šance vypsat transparentní výběrové řízení a nastavit nové podmínky, které by napravily předchozí stav, pro Prahu jednoznačně nevýhodný.

Při uzavírání smlouvy o pronájmu vodárenského zařízení v roce 2002 do roku 2013 bylo ale také tehdejším 1. náměstkem primátora Jiřím Paroubkem prosazeno uzavření další smlouvy s PVK, resp. Veolií, a to smlouvy o smlouvě budoucí, která zaručuje uzavření smlouvy o pronájmu infrastruktury i po tomto datu, až do roku 2028. Faktické prodloužení smlouvy o pronájmu nebylo zahrnuto do ocenění akcií, přičemž je evidentní, že hodnota společnosti s garancí využití vodárenské infrastruktury do roku 2013 nebo do roku 2028 značně liší. Zastupitelé ale na toto nebrali ohled a privatizaci i příslušné smlouvy posvětili.

Porušení jednacího řádu zastupitelstva

Zastupitelům byla dokumentace k prodeji akcií doručena 2. 10. 2002 v předvečer zasedání, kde prodej odsouhlasila koalice ODS a ČSSD. Dle jednacího řádu musí zastupitelstvo dostat dokumentaci ke schválení 7 dnů předem, aby se s danou problematikou mohlo podrobně seznámit.

Hájí zastupitelka Kořínková zájmy města nebo vodárenské společnosti?

V průběhu zasedání vystoupila zastupitelka ČSSD Květoslava Kořínková, zároveň předsedkyně dozorčí rady Veolia (předsedkyní je dodnes).

Vystoupila k bodu programu "Prodej 34 % akcií firmě Veolia".

Předložila zastupitelstvu k odsouhlasení tři smlouvy. Jednou z nich byla smlouva o smlouvě budoucí o pronájmu infrastruktury až do roku 2028. Tato klíčová informace, tedy jednoznačné vylepšení pozice kupce na úkor hl. města Prahy, se vůbec v názvu projednávaného bodu nepromítla.

odkazy:

Kauzu českého vodárenství zpracovala také Transparency International:

http://www.transparency.cz/doc/TIC_vodarenstvi_cz.pdf, str. 7 - 10

Rozdíl mezi PVK (Pražské vodovody a kanalizace a.s.) a PVS (Pražská vodohospodářská společnost a.s.)

PRAHA SPRAVUJE INFRASTRUKTURU, VEOLIE BERE PENÍZE ZA DISTRIBUCI VODY

Zatímco PVK se stará o dodej vody a inkasování peněz, tak o správu vodárenské infrastruktury, tedy povinnost údržby vodních rozvodů, se stará PVS (Pražská vodohospodářská společnost a.s.), jejímž stoprocentním vlastníkem je Praha. Celá zátěž správy vodních rozvodů je na Praze, zatímco Veolia inkasuje peníze za distribuci vody rozvody, o které se nemusí starat. Mezi PVK a PVS je proto uzavřena smlouva, která zaručuje přispívání na údržbu infrastruktury.

Smlouva z roku 2002 je pro město opět nevýhodná. PVS dostává na údržbu jen polovinu toho, co potřebuje; správa sítí je z 50 % podfinancována (místo potřebných dvou miliard se do správy investuje jedna miliarda).

odkazy:

O absurditě rozdělení povinností a zisků mluví František Ringo Čech na náhodné nahrávce z roku 1997 čas od 2:40min

Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV)

Tendr šitý na míru: Ústřední čistírna odpadních vod

Praha z kapacitních i legislativních důvodů od roku 2002 potřebuje novou čistírnu odpadních vod. Na stavbu nové čistírny bylo vypsáno výběrové řízení.

Kvalifikační předpoklady pro účast v tendru i zadávací podmínky byly nastaveny nesmyslné detailně. Praha navíc uzavírá možnost řešit situaci různými technologickými přístupy a preferuje jen jednu cestu. Řada indikátorů nasvědčuje faktu, že bylo vše nastaveno tak, aby byla ve výběrovém řízení znemožněna účast více soutěžitelů – vyjma společnosti Veolia.

EU odmítá kvůli smlouvě s Veolií Praze poskytnout dotaci ve výši 6 mld. korun

EU poskytuje dotace novým členským zemím na opravu infrastruktur. Systém evropských dotací mimo jiné odmítá dotovat soukromý sektor. Délku případných dodavatelsko-odběratelských vztahů mezi veřejným a soukromým sektorem omezuje na 15 let.

Prodloužením smlouvy o využití vodárenské infrastruktury s PVK Praha potvrdila monopolní postavení společnosti Veolia a znemožnila tak čerpat evropské dotace na stavbu nové čistírny.

EU podmiňuje možnost této dotace návratem k původní smlouvě o pronájmu omezené rokem 2013.

Velká koalice v Praze odmítá problematiku řešit transparentně

Současná koalice ODS a ČSSD na pražském Magistrátu opakovaně odmítá o této problematice veřejně jednat. Pokud občané nebo opozice navrhne jako bod zasedání zastupitelstva ÚČOV nebo Zrušení smlouvy s Veolií, koalice projednávání blokuje

Libor Michálek potvrzuje podezření z manipulace při výběrovém řízení

14. 12., kdy ODS a ČSSD smetla jednání o podezřelém tendru ze stolu, a naopak ho označila za transparentní, vypukla kauza Drobil. Korupční jednání ve výběrovém řízení na opravu ÚČOV potvrdil whistleblower Libor Michálek a ministr životního prostředí rezignoval.

odkazy:

Stenozáznam z mimořádného zasedání zastupitelstva 14. 12. svolaného opozičním klubem právě kvůli projednávání ÚČOV. www.praha.eu

Shrnutí situace ze začátku ledna 2011 Janem Urbanem: blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-urban.php

Michálek - Oprava čístírny je předražená: praha.idnes.cz

Petiční akce a trestní oznámení

V současné době probíhají petiční akce, které mají za cíl legálním způsobem otevřít celou kauzu na jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy, které se zatím veřejnému projednání brání. Obě petiční akce (pořádají: o.s. Občané za svá práva a o.s. Pražské fórum) požadují zrušení prodloužené smlouvy se společností Veolia a vypsání nového výběrového řízení na provozovatele vodovodů a kanalizací.

Občanské sdružení Občané za svá práva podalo k nejvyššímu státnímu zastupitelství trestní oznámení případu pražské vody s konkrétními jmény zastupitelů, kteří se podvodu účastnili, avšak zastupitelství se odmítlo případem zabývat.

Nové trestní oznámení ve stejné věci připravuje občanské sdružení Pražské fórum.

Kontakty:

občanské sdružení Pražské fórum

Alena Rybníčková, Kristýna Opletalová: prazskeforum@seznam.cz

Pomozte šířit petici!

Dnes (28. 6.) můžete přijít na Václavské náměstí mezi 17. a 19. hodinou podepsat petici, diskutovat o problému nebo přinést již vyplněný podpisový arch. Když budeme mít 1 000 fyzických podpisů, zastupitelstvo se bude muset ze zákona problémem znovu zabývat. Každý z vás může zachránit vodu v Praze.

Text petice ke stažení ve formátu PDF
Podpisový arch k této petici. Potřebujeme 1000 podpisů!


 
Datum: 27. 6. 2011, Autor: Alena Rybníčková
Přečteno: 7844x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře k článku

10. 7. 2011 petrvlk Ringo čech to popsal janě ne ...
30. 6. 2011 :) Doporučení
1. 7. 2011 ala Re: Doporučení
29. 12. 2011 Carly NqQSCDDxCZK
29. 6. 2011 ala peticni stanek byl na miste
29. 6. 2011 Dan ať se pak nediví
29. 6. 2011 Roj Re: ať se pak nediví
28. 6. 2011 Alex Že by Apríl?
29. 6. 2011 Roj Re: Že by Apríl?
28. 6. 2011 Roj Pojďte na to!

Anketa
Používáte pro přístup k Internetu WiFi?

Ano
83% (1350)
 

Ne
16% (260)
 


Nejnovější články

16. 1. 2015 | 89315
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.
12. 10. 2014 | 33514
Zvolbovaní Piráti
22. 7. 2014 | 5784
Americké lhaní -základní prostředek politiky
30. 4. 2014 | 33668
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8054
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2197
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20111
Zrození České pirátské strany
30. 6. 2013 | 6246
Rozhovor k rozšíření autorského zákona
27. 6. 2013 | 344
Kramaření v Kramářově vile a co bylo příčinou
16. 6. 2013 | 5414
Korupce je podstatou současného politického systému.

Kauzy
články v rubrice

27. 5. 2013 | 2086
Zaměstnávají České dráhy sebevražedné manažery?
26. 2. 2013 | 493
České dráhy ničí lokálky i sebe s pomocí České televize
26. 12. 2012 | 175
Co dělat, když vás policie na demonstraci šikanuje?
10. 12. 2012 | 422
Ministerstvo dopravy ohrožuje životy cestujících
3. 12. 2012 | 2135
Pardubice: Smrt v policejní cele
26. 11. 2012 | 340
Policejní brutalita na Václavském náměstí: Rozhovor s napadenou vlajkonoškou
22. 11. 2012 | 253
Česká televize ničí železnici neobjektivním zpravodajstvím
11. 10. 2012 | 206
Jak Jihomoravský kraj ničí lokálky
2. 10. 2012 | 2965
Pardubický kraj + opuštěné lokálky = sabotáž jízdních řádů + zfušovaná data = netransparentnost + ignorace připomínek
3. 5. 2012 | 348
Regionální železniční doprava - mýty a skutečnost
23. 2. 2012 | 137
Kdo hacknul databázi ODS? Anonymous nebo Parlamentní listy?
22. 1. 2012 | 864
Likvidace trati č. 257 Mutěnice-Kyjov
20. 1. 2012 | 255
The Pirate Bay k SOPA: Hollywood začínal jako piráti, teď není potřeba!
19. 1. 2012 | 259
Proč pražský magistrát lže?
16. 1. 2012 | 4791
Cestování v čase na pražském magistrátu
12. 1. 2012 | 7963
Šéf IT na magistrátě byl znám dopředu
12. 1. 2012 | 125
IT na magistrátu – čelem proti zdi
9. 1. 2012 | 222
Ministr Drábek začal trestat malé ryby
7. 1. 2012 | 152
Proxio: další ražba tunelu a vzpoura úředníka
5. 1. 2012 | 308653
Rozloučení s lokálkami Pardubického kraje
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 89315
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 33514
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5784
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.