20. 4. 2018, 14:52

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Pirátská strana po ACTA


Nejaktuálnější úkol, který před Českou pirátskou stranou leží, je aplikovat Pirátské ideje svobodného šíření informací, otevřeného státu, zapojení veřejnosti do rozhodování a ochrany soukromí jednotlivce do více oblastí.8. 8. 2012


Datum: 8. 8. 2012, Autor: Mikuláš Ferjenčík
Přečteno: 9559x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře

Krádež vs. poctivost
(Myšlenkář, 8. 8. 2012 - 13:15:23)
Odpovědět
Jaký je rozdíl mezi tím, když jdu po ulici a najdu peněženku s penězi a půjdu jí vrátit (na policii), a když brouzdám po internetu a najdu dílo chráněné autorským právem a stáhnu si ho na disk?

PS: Chápu, že tvůrci mají lhostejný pohled na prodávání vlastních děl, ale z nebe taky neprší med.

PS2: Myslel jsem, že piráti nabídnou řešení (kompromis) pro intelektuální vlastnictví... zřejmě musím počkat na "piráty v2".

Re: Krádež vs. poctivost
(vlasta klepák, 8. 8. 2012 - 14:02:16)
Odpovědět
V tom, že z netu dílo "chráněné" autorským právem stažením nezmizí, kdežto peněženka z ulice sebráním zmizí.

Kompromis = výpalné v pondělí, ve středu, v pátek, beztrestně sdílet v úterý, ve čtvrtek a o víkendu?

Re: Re: Krádež vs. poctivost
(Myšlenkář, 8. 8. 2012 - 15:29:55)
Odpovědět
To není odpověď, jen jinými slovy píšeš to, na co jsem se ptal.

Apeloval jsem na svědomí, úctu a respekt. Dočkal jsem se překroucené ozvěny....

Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(vlasta klepák, 8. 8. 2012 - 15:49:34)
Odpovědět
Radši bys odpověď na svou otázku na rozdíl mezi papírem a meruňkou. Jasně...

Re: Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(Myšlenkář, 8. 8. 2012 - 18:07:48)
Odpovědět
Meruňka život dává. Papír život bere.

Re: Re: Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(vlasta klepák, 9. 8. 2012 - 15:32:20)
Odpovědět
Ano, zabíjí. Když má někdo poruchu srážlivosti krve a řízne se o papír...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(Myšlenkář, 10. 8. 2012 - 06:23:42)
Odpovědět
Musíš pokácet strom - to je jeho smrt. Trole zdar

Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(PetBad, 8. 8. 2012 - 17:26:25)
Odpovědět
Když pominu demagogické používání termínu "krádež" v souvislosti s porušováním kopírovacího monopolu, což je nejen jiný čin, ale naprosto jiný zákoník, a když pominu i naprosto nekonsistentní nelogický konstrukt vašeho příspěvku a soustředím se na vaše prvoplánové a taky demagogické volání po "morálce", tak pak tedy si dovolím upozornit, že voláte po morální rovině značně omezovaného uživatele směrem ke korporacím, které bezostyšně převádějí práva autora na sebe (TOMU říkám krádež já ;) ) a naprosto veřejně ohýbají jednak zákony, jednak vnímání reality veřejností ve svůj (finanční a jen finanční) prospěch. Takže ne, necítím se nikterak nemorálně.

PS: nalezené peněženky vracím.

Re: Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(Myšlenkář, 8. 8. 2012 - 18:16:37)
Odpovědět
S vrácením peněženky problém nemáš, ale nemáš problém ani s tím, že vědomě obcházíš práva (na výdělek autora), stahuješ a ještě si to odůvodňuješ různými domněnkami. Myslím, že má otázka byla přesná. A odpověď je žádný rozdíl ;)

Re: Re: Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(Kuky, 8. 8. 2012 - 18:35:12)
Odpovědět
Autora?

Bolelo to moc, když jsi padal z té višně?

Re: Re: Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(vlasta klepák, 8. 8. 2012 - 20:03:41)
Odpovědět
Nic jako právo na výdělek neexistuje. Finanční prostředky lze získat pouze prostřednictvím směny. A v kyberprostoru se směna realizuje sama, bez protihodnoty.

Chce-li autor peníze, musí si je vydělat. Musí to umět prodat.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(Myšlenkář, 10. 8. 2012 - 07:43:58)
Odpovědět
Piráti: Zajistíme vám svobodu, ale právo nebude existovat. Tedy ani právní stát.

Co si budeme povídat, piráti jsou jen ukázkou nevzdělanosti, antirespektu a anarchie, podle toho co tu čtu.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(vlasta klepák, 10. 8. 2012 - 09:43:28)
Odpovědět
Chceš říct, že mám právo na zisk? LOL. Nastuduj si něco a zamysli se nad tím.

Jakákoliv hodnota vzniká prací (či jinými procesy) a distribuuje se směnou za jinou protihodnotu. To, že třeba od svého zaměstnavatele dostáváš peníze, je jen díky tomu, že jste uzavřeli směnu - tvoje práce za jeho peníze. Pak už tu udělanou práci neděláš a on už nemá ty peníze. Právo na zisk ti v tomhle případě dává smlouva. Namítneš, že umělec přece uzavřel smlouvu. Ano, ale ne se mnou. Ať si zisk řeší s tím, s kým uzavřel smlouvu.

Když si něco zkopíruju, ke směně nedochází, protože data nezmizí - pořád tam jsou; pokud si nebudu zaznamenávat návštěvy serveru, ani o ničem nebudu vědět. Není to krádež, kdy dochází ke směně proti vůli jedné ze stran směny a důsledky této směny jsou jasně měřitelné. Dá se říct, že přímá hodnota těch dat je nulová. Ono to ani jinak nemůže být, pokud nechceš ekonomické perpetuum mobile - generování peněz distribucí něčeho, čehož výrobní náklady (rozuměj na kopii) jsou nulové (...). Lidé nejsou blbí a většinou poptávají výrobky za cenu zhruba ve výši jejich výrobních nákladů.

Tvé srovnání s peněženkou a daty kulhá. Srovnáváš věc hmotnou, která sebráním zmizí z ulice a data, která sebrat nelze (...), pouze zkopírovat. Srovnáváš vracení peněženky s tím, že si data necháš. Pajdá to na obě nohy, kamaráde.

Piráti neříkají, ať umělci chcípnou. Říkají, ať si vydělávají jako kdokoliv jiný, podle pravidel, která platí ve všech ostatních oborech lidské činnosti. Když přijdu do obchodu, při vchodu mě prodavač prošacuje, pak mi vynadá do zlodějů, ukáže mi kousky předraženého zboží a po nákupu připevní na zboží vysílačku, aby věděl, co s ním dělám... chodil bys tam nakupovat? Já ne. Já nakupuju tam, kde mě vidí rádi, chovají se ke mě jako k důležité pozitivní osobě, ceny odpovídají mé poptávce a je jim jedno, co dělám se svým majetkem - důvěřují mi.

A že se nedá uživit? Možná, ale tuhle jistotu nemá žádný jiný normální podnikatel. Nebo vážně chceš, aby stát zachraňoval lemply, kteří neumějí podnikat, tedy mj. nahrávací společnosti?

Už dva roky jím domácí pečivo (housky, rohlíky, chleba). Ano, připravuju velkou městskou pekárnu o zisk. To říkám rovnou a nemám problém to přiznat i u nehmotného vlastnictví (ačkoliv by s tímto tvrzením někteří piráti nesouhlasili). Je to špatné? Jakým právem mě chceš nutit kupovat pečivo od velké městské pekárny?

Piráti zde nejsou jako anarchie, ale jako snaha o zjednodušení, zprůhlednění; o narovnání poměrů v tomhle státě. A ačkoliv s nimi v některých ohledech nesouhlasím, v oblasti duševního vlastnictví mají mou plnou podporu coby voliče. (Kéž by to platilo i v jiných oblastech, např. spolupráce s některýmu užitečnoidiotskými stranami a iniciativami.)

S pozdravem,
Vlastimil Klepák

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(., 10. 8. 2012 - 10:09:55)
Odpovědět
Jsi vůl, cena je dána nabídkou a poptávkou, do toho s jakými náklady někdo něco vytvořil, je ti prd. Ber nebo nech být. Není nárok na zisk, ale ty nemáš nárok užívat něco proti vůli vlastníka zdarma.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(vlasta klepák, 10. 8. 2012 - 10:34:23)
Odpovědět
A poptávka je hodně ovlivněna lidským cítěním výrobních postupů a nákladů. Když člověk vidí, že to vypadá levně, tak to chce levné.

Já s kopií nedělám nic proti vůli vlastníka. Kopie je moje.


(Myšlenkář, 10. 8. 2012 - 20:35:00)
Odpovědět
Děkuji. Příště si nemusíš dávat takovou práci přepisovat to, co dokážu najít na webu pirátů.

Docela mně překvapuje, že data nepovažuješ za hmotnou skutečnost. Já je "vidím" docela jako hmotné (, což je pro mě ekvivalentem světa kolem mne). A abych si to ujasnil, pokud lidé vytvoří dílo, které se dá jednoduše kopírovat v hmotném světě (v duchovním světě?), tak buď neuznáváš jejich tvorbu, nebo neuznáváš jejich rozhodnutí, jak na tomto díle vydělat? Pokud to druhé, chtěl bys je nutit, aby zvolili jiné možnosti?

Co se týče té otázky na začátku, co je na ní klamavé? Jen jsem tím chtěl poukázat, že spousta lidí oba případy považují za správné.

Re:
(vlasta klepák, 12. 8. 2012 - 18:28:17)
Odpovědět
Já neuznávám hodnotu dat (náklady na zkopírování jsou prakticky nulové), to je celé. Rozumím jen hodnotě práce.

Klamavé na té otázce bylo, že se ptáte na rozdíl mezi červenou a bílou koulí, přičemž jedné kouli podsouváte, že je zlá a druhé, že je hodná.

Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(PetBad, 8. 8. 2012 - 17:31:53)
Odpovědět
Jo, a ještě k tomu vašemu poněkud popletenému příkladu - správněji by měl znít Jaký je rozdíl mezi nalezením peněženky na ulici a jejím vrácením na policii a nalezením autorsky chráněného díla na netu a jeho bonznutí pro smazání? - což je korektnější přirovnání bez logického kolapsu.

No, to je vcelku jednoduché - v tom slovíčku "bonznutí". Nebo "nahlášení" chcete-li... on vůbec malý český člověk už nějaké to století je právě na tahle slůvka poměrně citlivý. Co na tohle vaše "morálka"? Nebo také "hlásíte" nešvary, vida je? Třeba hovínka sousedovic čivavy na trávníku?

Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(Ivo Vašíček, 9. 8. 2012 - 13:24:35)
Odpovědět
Odpověď je přesná. Vaše otázka je demagogická. Mezi kopírováním a fyzickým přemisťováním je zcela zásadní rozdíl. Kopírováním nikdo o nic nepřichází. Krom toho duševní vlastnictví je zcela umělý konstrukt, který může být zrušen úplně stejně jako byl vytvořen. Podobně jako například kdysi daň z oken v Anglii. Kopírovací monopol byl zaveden v době, kdy bylo možné kopírovat pouze v továrně. Sloužil k regulaci trhu (bránil nekalé konkurenci kopírovacích firem). Nyní jsou kopírovací firmy zbytečné, zbytečný je i kopírovací monopol. V době, kdy si každý může pořídit kopii sám je to podobné, jako kdyby autor kuchařky požadoval od každé hospodyňky poplatek za to, že si sama doma vaří.

Re: Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(Na piráty klacek, chce se mi z nich zvracet, 10. 8. 2012 - 09:46:00)
Odpovědět
Pirátská demagogie, přestaňte si hrát na blbečky. Když budete mít v kině polovinu platících diváků nebo prodáte půlku nosičů, tak vám uniká zisk.

Re: Re: Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(Ivo Vašíček, 10. 8. 2012 - 09:53:18)
Odpovědět
Mě žádný zisk neuniká. Pokud někdo pouští lidi zadarmo do kina je to jeho věc a jeho problém. Nediskutujeme však o kině, ale o prodeji kopií. Prodej kopií je překonaný byznys, stejně jako výroba koňských povozů. Nemáme vůbec v úmyslu řešit problémy neschopných podnikatelů. Pokud někdo na filmech nedokáže bez kopírovacího monopolu vydělat, tak ať je netočí. Nikdo ho nenutí, může dělat jiný byznys.

Re: Re: Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(vlasta klepák, 10. 8. 2012 - 10:39:31)
Odpovědět
Tady s reakcí pana Vašíčka nesouhlasím. Zisk uniká, ale místo řešení symptomů (mám v kině půlku lidí, kteří tam jsou zdarma) bych měl řešit příčiny, tedy proč tam ti lidé chodí zadarmo a nabídnout něco i jim. Nebo můžu třeba zjistit, že i když mi uniká zisk z té půlky, naplním platícími zákazníky více sálů, než bez nich. Pak je "uniklý zisk" přijatelným nákladem, který naopak další zisk přináší.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(vlasta klepák, 10. 8. 2012 - 10:42:37)
Odpovědět
Ale se zbytkem souhlasím. Když neumíš podnikat v oboru A, tak v něm nepodnikej. Je nějaký obor, kde to umíš líp, nebo prostě neumíš podnikat vůbec.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krádež vs. poctivost
(Ivo Vašíček, 10. 8. 2012 - 14:49:55)
Odpovědět
Nerozumím proč bych měl něco zjišťovat. Já žádné kino neprovozuju a je mi úplně jedno jak si kina kdo provozuje. Tedy pokud mě nenutí je dotovat.

Krádež vs. poctivost - Demagogická otázka?
(, 10. 8. 2012 - 20:43:55)
Odpovědět
Díváte se na tu otázku jen z pohledu kopie vs krádež. Faktem je, že jsem zvolil nesprávné slovo: krádež. Spíš bych měl napsat: podvod jednoho člověka, který ostatním umožní kopírovat původně chráněné dílo. Takže se ptám, cítíte se dobře, když si něco stáhnete, líbí se vám to a přesto si to nekoupíte? (Což asi Váš případ není).

Re: Krádež vs. poctivost - Demagogická otázka?
(Ivo Vašíček, 14. 8. 2012 - 20:43:12)
Odpovědět
Mě je to úplně jedno, jestli si někdo něco stahuje na Internetu. Já však vím, že se tomu stahování bez znehodnocení technologie nedá zabránit. Obchodní modely založené na prodeji kopií proto musí skončit. SW firmy už to vědí a kopírovací monopol už je prakticky nezajímá. Přizpůsobyli se a vydělávají nyní mnohem více, když si jejich produkty někdo stahuje zdarma vydělávají na tom. Kdo se tohle nenaučí musí zkrachovat, nebo dělat filmy pro zábavu. To je přirozený vývoj.

Re: Re: Krádež vs. poctivost
(..., 8. 8. 2012 - 16:49:08)
Odpovědět
Nad tím se již samozřejmě přemýšlelo, padly nápady jako pronájem výpočetního výkonu počítačů uživatelů a přerozdělování zisku autorům, dobrovolný systém odměňování autorů způsobem podobným like - každý by platil měsíčně pevnou částku a ta by se přerozdělila podle jeho hlasování, takže by přímo podpořil obsah který je mu blízký, tedy který asi stáhl - cílem je aby kliknutí mohlo být proveden těsně po konzumaci obsahu uživatelem. Pravda, nikde to nebylo probíráno nějak do hloubky, ale nápady padly. Většinou se ale objevily názory, že žádný takový systém nedovede vygenerovat dostatečně zajímavý příspěvěk, zvláště to s pronajímáním výpočetního výkonu, nebo to prostě nebude fungovat. Není ale pravda, že se neuvažuje o ničem. Přispějte prosím také svou troškou do mlýna a něco vymyslete.

http://forum.pirati.cz/viewtopic.php?f=285&t=10691
---------------------------------- proti ACTA, ale odměnu si autoři zaslouží!
-----------------------------------------------

Proto jsem se pokusil vymyslet způsob jak je financovat, který ale zároveň zruší nějakou potřebu vynucovat kopírovací monopol nebo hloupé snahy o prosazování DRM.

Několik faktů:

Kdo je největším spotřebitelem digitálního obsahu, tedy písniček a filmů? No přece děti a mladiství! Tedy lidé kteří obecně nemají snadný přístup k možnosti vydělat peníze, ať již kvůli věku a nebo dennímu studiu. Tito zkrátka raději strpí trochu nepohodlí získáváním obsahu nelegálně bez nutnosti obstarávat si na něj peníze, a to bez ohledu na tržní cenu produktu. Ani nízká cena by nemusela u této skupiny být zárukou že se stanou platícímí zákazníky, protože každá korunka je dobrá a může být utracena za hmatatelný produkt. Je tedy třeba vyřešit otázku, jak získat od této skupiny nějakou protihodnotu která poslouží jako platba za mediální obsah.

Jak asi všichni víme, nejeden puberťák si na rodičích vydupe pořádnou mašinu s výkonným vícejádrovým procesorem, grafickou kartou a množstvím paměti, o diskové kapacitě nemluvě (povšimněme si že jednorázová investice za hmatatelný produkt nedělá lidem problémy). Taková průměrná hráčská sestava svojím výkonem překonává i to nejlepší, co bylo před takovými deseti lety dostupné pouze vědcům na univerzitách, přitom ale tento výkon není ani zdaleka využit.

Zde se nabízí řešení plateb které si budou moci dovolit i teenageři a nebudou přitom muset sami vykazovat žádnou významnou práci navíc. Nainstalují si program podobný SETI@HOME (tedy klienta BOINC) který bude provádět distribuované výpočty a spustí ho během doby kdy budou třeba ve škole. Pokud dovedou naklikat LOIC a nebo HOIC při DDOS útoku na nějaký ten server, zvládnou zajisté i tento úkon. Klient BOINC funguje tak, že si ze serveru stáhne aplikaci shopnou něco počítat (ta by mohla být schopna využívat třeba nvidia CUDA pro masivní paralelní výpočty na gracických kartách...) a tato aplikace si dále tahá kousky dat které je třeba zpracovat a výsledky posílá zpět a žádá si o další a tak furt dokola. Tímto způsobem je možno vytvořit superpočítač schopný řešit i ty nejtěžší vědecké úlohy současnosti, protože je možno zapojit ohromné množství počítačů - tisícem, ba dokonce i desetitisíce. Takže správce této infrastruktury by měl k dispozici ohromný výpočetní výkon, který by mohl pronajímat průmyslu, který by za něj platil. Tyto peníze by potom sloužily jako poplatek autorům a na pronájem studií nebo třeba natáčení filmů. Filmy by byly volně dostupné ve službě podobné megauploadu nebo dokonce distribuovaně mezi uživateli pro rychlejší přijetí a menší náklady - v podstatě by soubory byly nahrány u uživatelů a nějaký algoritmus by chytře řešil aby zatížení internetové sítě při stahování bylo minimální.

Při přístupu k oblíbenému obsahu by ale samozřejmě vytížení bylo veliké, a zde by přišla na řadu další vlastnost programu - rychlost stahování by byla závislá na množství dat, které který uživatel pomocí svého PC zpracoval pro tento výpočetní grid. Takže by existoval globální arbitr který jednak řídí výpočet, ale také sleduje kontribuci do systému. Sice by se nabízela možnost fake clienta, ale to by šlo určitě řešit nějakým tím chytrým algoritmem a nebo se prostě spolehnout na to, že oficiální klient se stáhne na oficiálních stránkách projektu, nahodí se a jede se. Lidé jsou líní a pokud budou moci mít svůj obsah zadarmo, tak mohou být pro toto i nadšeni. Mohly by se dělat třeba soutěže o nejlepšího kontributora a případně třeba ukazovat videa jaké si postavili nadupané mašiny a podobně, využít tedy sociálnosti masy a snad i touhy člověka po férovosti.

Já osobně bych svůj PC nechal běžet aby něco počítal když na něm niz zrovna nedělám výměnou za zrušení kopírovacího monopolu, a jsem ochoten přistoupit na to aby tento výkon byl prodán třetí straně právě za účelem pokrytí nákladů autorů, kteří určitě také mají nárok na odměnu. Pro společnost je pak přínos v možnosti inovací v průmyslu, protože toto by byl velmi dobrý způsob jak lidi motivovat k zapojení se do výpočetního gridu. Tento výkon by pak mohl sloužit k návrhu nových výrobkům, tentokrát již hmatatelných, tedy by se musely někde vyrábět a dále tak poskytovat pracovní místa, v čemž je další přínos pro společnost. Kultura je pak vedlejší produkt výroby...

Procesorový čas je cenná komodita kterou se dnes nesmírně plýtvá, přitom by mohla být zpeněžena. Tohle je podle mě možné řešení výhodné pro obě strany sporu, protože nemůžeme do nekonečna mezi sebou válčit a hrát hru kočky z myší, je to zbytečné plýtvání zdroji lidskými i výpočetními. Copyright tak jak je dnes je mrtvý, a je proto třeba hledat jiné alternativy.

!!! TOMUHLE JÁ ŘÍKÁM KONSTRUKTIVNÍ ŘEŠENÍ !!!

Je proto čas pomalu přestat blbnout s dětinskými DDOS útoky, které už svůj účel upoutání mediální pozornosti splnily, a je naopak třeba začít pracovat na zákonech, které odpovídají dnešní době a potřebám.

Křičím: STOP ACTA!!! Je to totiž jak ze středověku... Pokud můžete, protestujte!

Ale na autory také nezapomínejme, jsme na nich tak trochu také závislí... no a proto tento nápad ;)

Někdo to rozpracujte, ať již jste v jakékoliv straně, nezapomeňte na veřejnou diskuzi s odbornou internetovou veřejností které tyto programy jako BOINC a podobně zná a bude umět poradit a vymyslet algoritmy které zaručí funkčnost a spravedlivost celého systému. Ten kdo první přijde a první prosadí nějaké takovéto rozumné řešení, získá hodně politických bodů u veřejnosti a mnohé hlasy prvovoličů, tak se toho chytněte, máte to tu doslova na stříbrném podnosu ;)

odkazy:

http://boinc.berkeley.edu/
- zde je možné vyzkoušet existující grid projekty a programátoři zde stáhnou základ pro tvorbu nového včetně nějakého toho manuálu

http://en.wikipedia.org/wiki/Berkeley_Open_Infrastructure_for_Network_Computing
- wiki v kostce o BOINC

Re: Krádež vs. poctivost
(Petr Vileta, 9. 8. 2012 - 03:16:39)
Odpovědět
Trochu pletete pojmy. Filmové a hudební "fabriky" se ohánějí zájmy autorů a údajně jim jde o jejich výdělek, těch autorů. Ovšem autoři dostanou v knižním a hudebním průmyslu maximálně 10% z prodejní ceny a ve filmovém ještě méně. Vše ostatní spolkne umělecký průmysl a reklamní agentury. Ochrana tzv. duševního vlastnictví dávala smysl v době, kdy vyrobit kopii bylo drahé. Vydavatel musel investovat investovat do kopírovací techniky a bylo celkem pochopitelné, že by se mu to mělo nějak vrátit. Jenže dnes, kdy si DVD můžete vypálit za pár kaček a vypalovačka stojí 600 Kč, nebo si to můžete stáhnout z internetu, už nikdo nemusí na vyrábění kopií vkládat velké investice. Kopírování je snadné a všeobecně dostupné, proto je třeba změnit obchodní model. Samozřejmě, že i dnes před vydáním knihy musíte zaplatit grafika a korektora, před vydáním písničky ji musíte natočit ve studiu, před vydáním filmu musíte zaplatit hercům, kameramanům, střihačům atd. Jenže to ještě neznamená, že máte na zisk nárok. Takový truhlář, když nakoupí materiál a vyrobí židli, také napřed investuje určité peníze a práci a nakonec třeba jeho výrobek nikdo nekoupí. Říká se tomu podnikatelské riziko. Většina podnikatelů ho podstupuje, ale umělecký průmysl se, nevím proč, domnívá, že toto riziko podstupovat nemusí. Natočím film za 50 milionů, je to sračka, tak holt na tom prodělám i kdyby žádní piráti neexistovali. Ještě před 50 lety by to bylo jasné, ale dnes se vina svalí na "nelegální stahování". A přitom způsoby existují. Třeba kickstartery, kdy peníze na záměr vyberete předem a všem přispěvatelům pak pošlete produkt zdarma, nebo se slevou. Když nevyberete dost, peníze se jim vrátí. Vy nic nevytvoříte, protože nebyl dostatečný zájem, a lidé své peníze dostanou zpět. Nebo můžete prodávat písničky samostatně, nejen jako alba, za rozumnou cenu pár korun za kus. Můžete provozovat filmový server s měsíčním předplatným, můžete filmy dát ke stažení za poloviční cenu lístku do kina. Způsobů je spousta, ale ty 50 let staré už prostě nefungují a vynucovat je zákony je špatné. A úplné zvěrstvo je stíhat ty, co si to z internetu stáhli, místo těch, co to tam nahráli.

Re: Krádež vs. poctivost
(, 10. 8. 2012 - 06:36:59)
Odpovědět
Já vám řeknu o co jde. Vy prostě nechcete respektovat práva jiných lidí. Buď to zveřejni a všem zadarmo nebo si to nech pro sebe. Jen dokazujete, že nic nezmizí kopírováním, ale to ví přece každý malý dítě. Kopírováním chráněných děl vědomě někomu upíráte zisk, tak to prostě je ...

Re: Re: Krádež vs. poctivost
(Analyst, 23. 8. 2012 - 18:30:04)
Odpovědět
> Kopírováním chráněných děl vědomě někomu upíráte zisk, tak to prostě je ...

Tak to prostě není. Autoři přicházejí o zisk zejména prostřednictvím (exkluzivních) smluv s různými distribučními molochy a to, protože:
1) dostávají max. 10% jak již kdosi zmiňoval výše (z praxe vím že spíše < 5%) z celkové tržby
2) nemají šanci ovlivňovat nejnižší nabízenou cenu (takže dostávají čistokrevnou 0.- za naprosto neprodejné CD nabízené za 300-500.- Kč)
3) nemají (díky exkluzivitě) šanci udělat to, co by například jinak velký odpůrce sdílení p. Svěrák jr. rád nabídl, stažení za 35.-/film (kde věřím, by oslovil i milión diváků, tedy 35 MKč jen za ČR (což není špatné, že)). Tyto informace pocházejí z osobní výpovědi p Svěráka v OVM u příležitosti Karlovarského festivalu.

Konstruktivní řešení by například bylo oddělit vlastní distribuci či úschovu (CD/DVD/BR/MP1,2,3,4...i ty "proklaté" torrenty) a webový nákup licencí (třeba za těch 35.- a klidně i 50.- Kč/dílo. Ale licence by pak opravňovala k
a) libovolnému stahování, kopírování a ukládání příslušného díla na libovolných médiích a změnám formátu či kódování a též libovolnému počtu projekcí pro kupujícího a jeho rodinu (právně dejme tomu vymezené společnou domácností + návštěv v této)
b) libovolnému sdílení s ostatními uživateli v dobré víře, že přehrávat si takto získané dílo budou až po zakoupení příslušné licence.

V takovémto uspořádání věřím, že by poměr licencovaného:nelicencovaného sledování byl lepší než 70:30 a hlavně (a v důsledku toho, že) by se nelicencované sledování opět dostalo do povědomí jako něco nemorálního, zatímco dnes je (> 65% anonymních respondentů) považováno za legitimní boj proti monopolizovanému předražování.
Jistě by nějaký podíl neoprávněného sledování zbyl, ale jsem přesvědčen, že z pohledu autorů (kteří by takto zaplatili jen zcela minimální poplatek webovému obchodu s licencemi a celý zbytek tržby (z mnohem širšího (díky ceně) trhu) by tvořil hrubý zisk před zdaněním).
Toto ale kapři (čti "nahrávací" a vydírací společnosti) nemohou připustit, protože by jim jejich bohatý rybník vyschnul.

Pokud jste dočetl až sem, řekněte po pravdě, kde tedy leží větší morální zátěž: na straně konzumentů (kteří by rádi zaplatili PŘIMĚŘENOU cenu, ale nemají prostředky jak, přestože dnešní technologie by je už umožňovaly) nebo velkých korporací, hájících si svůj zisk lobováním (možná i s finančním boostem) u zákonodárců a vydíráním autorů exkluzivními smlouvami a konzumentů takto získaným monopolem?

:D
(Karel, 8. 8. 2012 - 10:39:44)
Odpovědět
to jsou kecy, dlouho jsem se tak dobře nezasmál:)

Re: :D
(Agata, 8. 8. 2012 - 12:02:16)
Odpovědět
Já jsem se taky pobavila ale až na konci když jsem si přečetla Váš příspěvěk. No, ono se právém říká, že blázen se směje a tlemí furt a ani neví čemu.

výkřik do prázdna
(Xeelee, 8. 8. 2012 - 14:56:11)
Odpovědět
Zkus ten výkřik do prázdna trošku rozvést.

Re: :D
(inzenyr, 8. 8. 2012 - 23:02:47)
Odpovědět
Ten kdo ma v hlave mozek, tak se ho snazi vetsinou i pouzit, aby neco rozumneho vymyslel. Ne kazda myslenka musi byt hned stoprocentni. Ty ostatni, co mozek nepouzivaji, tem nezbyva, nez se tomu druhemu maximalne posmivat, protoze nejsou schopni ani te jednoduche myslenky. :-)
Osobne si toho napadu s vypocetnim vykonem cenim, nekde se penezi plytva a nekde naopak schazi.


Přidat komentář

Jméno
Nevyplňujte <- toto políčko nechte prázdné
Předmět
Obsah:Piráti
články v rubrice

12. 10. 2014 | 23655
Zvolbovaní Piráti
30. 4. 2014 | 33240
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8054
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2181
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20111
Zrození České pirátské strany
28. 4. 2013 | 63512
Zkorumpované banky, zkorumpovaný kopírovací průmysl: Jaktože můžou externalizovat své obchodní problémy?
1. 4. 2013 | 260
Je konec
16. 3. 2013 | 377
Piráti zvou příznivce k otevřenému překladu knihy CryptoParty Handbook
8. 3. 2013 | 922
Evropský parlament bude příští úterý hlasovat o zákazu veškerého porna v "médiích". Ano opravdu. Podnikněme okamžitou akci!
3. 3. 2013 | 5812
Guerilla Open Acces Manifesto: Otevřme přístup sami
14. 2. 2013 | 193
Jsou nároky isify a LogiCallu z vymáhání práv k fotografiím oprávněné?
14. 2. 2013 | 118
Nové Pirátské dvanáctero aneb jak se z toho nezbláznit
10. 2. 2013 | 421
Soud pro lidská práva: Tresty za sdílení souborů jsou porušením lidských práv
20. 1. 2013 | 40286
Sledujuseriály.cz opět v provozu
7. 1. 2013 | 10154
Kampaň za referendum na Praze 7
1. 1. 2013 | 50077
Novoroční řeč pirátského kapitána Ivana Bartoše
19. 12. 2012 | 5078
Kulatý stůl iniciativ 17.12.2012
16. 12. 2012 | 462
Britská bitva o Pirátskou zátoku
6. 12. 2012 | 159
Piráti nabízejí místa ve volebních komisích pro volbu prezidenta
30. 11. 2012 | 224863
Lidé si přejí zrušit OSA
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 61436
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5697
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33240
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.

Evropa je naše moře
2. 4. 2014 | Piráti | 8054
Chvilka angažované politické poezie.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.