24. 9. 2018, 12:28

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Co Pirátům vadí na copyrightu a jak by se měl změnit


Pro celé generace uživatelů Internetu je copyright vtip. Reforma copyrightu je stejně nevyhnutelná jako reforma exekucí, financování politických stran nebo vyřešení státních dotací církvím.  12. 7. 2012


Datum: 12. 7. 2012, Autor: Jakub Michálek
Přečteno: 10908x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře

Creative commons ako čiastočné riešenie
(Matej Moško, 6. 8. 2012 - 12:24:55)
Odpovědět
Časť spomenutých problémov sa dá riešiť využitím licenčného modelu creative commons. Ten počíta so šiestimi úrovňami licencovania a priamo odráža internetové potreby. Creative commons nenahrádza copyright, ale stojí takpovediac na ňom. Len upravuje nejaké práva. Používa sa pri ňom veta: "some right reserved." Už od základu počíta s tým, že dielo takto licencované je voľne stiahnuteľné pre domáce použitie a ak to autor licenciou povolí, tak dokonca aj komerčné.

Celý systém je veľmi jednoduchý a vo svete takto autori svoje diela licencujú bežne. Napríklad na stránkach www.jamendo.com je obrovské množstvo CC hudby. Na flickri su takto bežne zdieľané obrázky. Dokonca už sú aj creative commons filmy.

Navrhujem, aby pirátska strana začala programovo učiť autorov, že proti monopolom sa dá chrániť práve touto licenciou. Dokonca napriek tomu, že lokálne (rozumej české/slovenské) autorské zákony s touto licenciou nepočítajú, jej platnosť je celosvetová a tým pádom právne platná aj na našom území. Dá sa takýmto spôsobom obísť SOZA/OSA v určitých prípadoch. Stále to však ešte nerieši povinne kolektívne spravované práva. To bude treba riešiť.

1
(yisbvmwa, 28. 7. 2012 - 12:37:04)
Odpovědět
1

pochvala
(Hassen Blasques, 21. 7. 2012 - 22:22:31)
Odpovědět
Parádní článek, palec nahoru. Komplexní, promyšlené, racionální, nenásilné a schůdné.


(e, 16. 7. 2012 - 13:55:46)
Odpovědět
http://s1.tennisduel.com/r38248


(Maram, 14. 7. 2012 - 15:11:05)
Odpovědět
Velmi zavádějící článek. Mícháte hrušky s jabky, pořádně věci nevysvětlujete a jen manipulujete věci neznalým čtenářem. Skutečnou podstatu věci vaše návrhy neřeší. A nechápu, jak můžete tak nehorázně napadat např. nakladatele a producenty - ti se kvůli vzniku knihy/filmu často sami zadluží, investují do díla, nemají jistotu, že se jim to vrátí a za jak dlouho. Pro umění dělají hodně, tak jsou myslím v autorském zákoně uvedeni právem (ale jsou tam uvedeni pod právy souvisejícími s právy autorskými - nikoli, jak uvádíte jako autoři, ale jako jiní nositelé práv jako např. také výkonní umělci) a mají jistě na svou část z tržeb nárok. Dále směšujete povinnou a dobrovolnou kolektivní správu atd. A vaše domněnka, že to vaše "uvolnění" bude motivovat umělce k tvorbě ještě kvalitnějších děl, je vskutku absurdní, a ukazuje, že světu umění nerozumíte ani náhodou. Umělec se v první řadě jako jakýkoli smrtelník potřebuje uživit - už nyní je velmi obtížné se uměním živit, to mi věřte, a málokdy to lze dělat "na plný úvazek". Někdy také umělec vytvoří jedno úžasné dílo za život a ostatní jsou třeba průměrná, nebo mu roky trvá, než vytvoří něco dalšího. Samozřejmě umělci jsou rádi, když má jejich dílo fanoušky a proti sdílení za nějaký poplatek určitě nebudou, ale spousta uživatelů určitě bohužel uslyší zase jen na slovo "zadarmo". Autoři a další nositelé práv, kteří se na vytvoření díla podílejí, by měli dostat adekvátně zaplaceno za svou práci; proto existuje autorský zákon, který upravuje práva autora k jeho dílu a práva dalších nositelů práv. Protože si vážíme duševního vlastnictví. Když tak obhajujete autory a kvalitu oproti ostatnímu, nezvýhodňujete náhodou najednou autory, kteří budou "levnější" nebo "zadarmo" před autory, kteří stále budou trvat na nějakém poplatku za svou práci? Tady neplatí rovnice, že drahé=nekvalitní a levné=kvalitní a neplatí to ani obráceně. Bohužel. Neexistuje žádné měřítko poměru kvality a ceny.

Re: ochrana umění pro umění smrdí dnes totalitarismem
(Bloud, 14. 7. 2012 - 19:17:59)
Odpovědět
ve věku digitální reprodukce směřují veškeré snahy na obranu kopírovacího monopolu k výstavbě totalitárních systémů. pokud se autoři, producenti, nakladatelé zaštiťují potřebou vynucování kopírovacího monopolu násilnou cestou (státní represe), tak jim uniká jeden fakt a to jest, že umění má svou hodnotu a funkci jenom ve společenském kontextu. bez ohledu na společenské prostě umění není uměním, ale nějakým artefaktem, který zůstává ve vakuu bez možnosti např. interpretace a nebo prožitku díla lidmi (tj. ono společenské). autoři (atd.) se stávají anti-společenští v momentu, kdy přes svá lobby prosazují totalitarismus např. ve formě permanentní kontroly toho, co kde komu sdělujeme, co kde sdílíme pomocí digitálních technologií, které, ať už chceme nebo nechceme jsou de facto součástí naší přirozenosti (protože mody, ve kterých se odehráváme se odpoutávají, kvůli digitechu, od místa a času naší fyzické přítomnosti). společnost jako taková by si jistě za cenu obětí z nově získané odvislosti od materie zvykla, ale otázkou je, jestli by si spíše neměli zvykat umělci (atd.) a změnit své mody působení.

mimochodem, umění je během věků trvalé, mění se ale jeho praxe a kontexty a účely vznikání. tak proč ho zase nevypustit do nové očisty změnou jeho kultivace? proč takový konzervatismus? proč se stavět do role podkovářů v době brutálního nástupu automobilů? nebo soukromých poslů v době nástupu pošty?

umění to neuškodí. změní se jenom formy a obsahy a aktéři :)


Re:
(vlasta klepák, 14. 7. 2012 - 22:26:12)
Odpovědět
Ještě jste to nejspíš pořádně nezkusil a už řvete. Pokud se nakladatel musí šíleně zadlužit a ještě mu to dost dobře možná nevyjde, pak je s jeho podnikáním něco špatně. Možná má špatně nastavené ceny, možná nabízí zmetky, možná má špatný obchodní model, možná podniká na špatném trhu, nebo možná jen odrazuje zákazníky svým nepřijatelným chováním.

Tak jako tak, podnikatel by neměl chtít po státu a nepřesvědčených zákaznících, aby kompenzovali jeho neschopnost podnikat. Je to nepřípustné a v běžné branži podnikání nic takového není. Mají to jen solárníci a "autoři".

Re:
(jzvc, 15. 7. 2012 - 13:48:26)
Odpovědět
Jasne, on si remeslnik nemusi nejdriv koupit vercajk, pripadne ho dostane zdarma. On si nemusi predem nakoupit material ... a zakon mu dava jistotu, ze kdyz zacne vyrabet zidle, ze ve 100km okoli nikdo jiny zidle vyrabet nesmi ...

A nebo je to jinak? Taky si musi nakoupit, investovat, pripadne si vzit uver ... vyrobit... a pritom vsem se mu klidne muze stat, ze soused zacne vyrabet totez?

A ted bych prosil nejakou zasadni argumentaci, v cem je ten zasadni rozdil, ze kdyz remeslnikovi slohnu zidli, dostanu tak maximalne par tisicek pokutu, a kdyz !neukradnu, ale skopiruju! "umelcovi" jeho vytvor, chce po me miliony. Pritom kdy skopiruju sousedovu zidli, nechce po me vubec nic...

A je to tady
(Klon, 13. 7. 2012 - 14:36:25)
Odpovědět
copyright vlastně ano jen trochu jinak ... buď je © feudální relikt, nepřírozený konstrukt anebo je Pirátská strana a hnutí jen stará známa samoúčelná snaha získat moc. Běžte se bodnout. Takhle se vlinili už komunardi.

Re: A je to tady
(MK, 13. 7. 2012 - 20:27:39)
Odpovědět
Vzdyt i hmotny majetek v soucasnem pojeti - tj. ze ho chrani zakony vyrazne nad ramec predstavy "moje je to, co si dokazu vlastnimi silami udrzet" - je tim padem do znacne miry neprirozeny konstrukt.

Otazka k legalizaci nekomercniho sireni
(Gavin, 13. 7. 2012 - 13:05:39)
Odpovědět
Ackoliv vam fandim, zajimalo by me, kam az to mate domysleno.

Pokud dojde k legalizaci nekomercniho sireni, velmi zahy bude vse (legalne) dostupne na P2P sitich.

Ostatne dokazete si predstavit pohodlnejsi/rychlejsi zpusob ziskavani/sdileni dat (na soucasne technologii), nez P2P? Ja osobne ne a myslim, ze velmi rychle by P2P site zacala pouzivat vetsina 'koncovych spotrebitelu'. Zkratka uz by se nejednalo o 'piratske' reseni a je to vyrazne pohodlnejsi (a levnejsi) nez jakokoliv system komplikovany dalsim krokem s platbou.

To by mohlo snadno vest (v radu jednotek, max. nekolika malo desitek let) ke stavu, kdy nova audiovizualni dila nepujdou zpenezit:
- na prodejnich/streamovacich serverech (cena, nutnost byt on-line, reklamy)
- v televizi (uz dnes mnoho lidi, kteri pouzivaji internet zjistilo, ze nepotrebuje televizi)
- prodejem fyzickych nosicu (tolik fandu bookletu se asi nenajde)

Naopak zpenezit se mozna bude dat:
- v kinech (vetsi platno, jiny zazitek) - ale je otazka, co na to technologicky a cenovy pokrok v projektorech
- dobrou vuli (dobrovolne prispevky do virtualniho klobouku) - ale je otazka, kolik lidi to bude delat (a za jak dlouho je to prestane bavit - totiz po 'kozumaci obsahu' je potreba vyvinout aktivitu) a kolik se od zacatku jen poveze. Merchandizing by mohl byt dodatecna motivace (pocit, ze nejen prispeju, ale ziskam jeste neco navic)
- mecenastvim (zainvestuji, treba to udelaji tak, ze se mi to bude libit - viz model kickstarter.com a jine) - tohle je po aktivni lidi, ne pro pasivni vetsinu (ackoliv bych si asi dokazal predstavit model nekonecnych 'zavislackych serialu', ktery by mohl oslovit i sirsi publikum. Navic je to vyhodne hlavne pro jiz etablovane tvurce/umelce, kterym lide veri, ze umeji dodat to, co se jim bude libit - a tudiz jsou ochotni do toho investovat.
- ??? jinak?

Poznamka: bavim se pouze o moznosti zpenezovat audio-video-text dila v digitalni podobe, takze neberu v uvahu koncerty a pod.

V zasade souhlasim s tvrzenim, ze (nejen technologicka) realita se dlouho lidskymi zakony popirat neda, nicmene by me zajimalo, ktery 'prijmovy model' tvurcu AVT del se podle vas prosadi jako majoritni, pripadne, jestli vidite i nejake dalsi, protoze me prijdou zatim vsechny s mnoha otazniky - zejmena co se tyce dlouhodobejsi udrzitelnosti tyce.

Re: Otazka k legalizaci nekomercniho sireni
(Ivo Vašíček, 13. 7. 2012 - 19:56:06)
Odpovědět
Já se domnívám, že se prosadí placení předem. Tvůrci SW i textů s tím začali nedávno a tento postup se šíří a narůstá. Autor předvede ukázku, záměr a stanoví si cenu. Zveřejní účet a čeká. Až se nasbírá požadovaná částka zveřejňuje slíbené.
Jinak si také myslím, že se změní struktura a formát děl. Je to logické obojí se měnilo i s příchodem rádia, gramodesky, TV.

Re: Otazka k legalizaci nekomercniho sireni
(jzvc, 15. 7. 2012 - 13:58:12)
Odpovědět
"velmi zahy bude vse (legalne) dostupne na P2P sitich. "
=> proti soucasnemu stavu zadny rozdil.

"dila nepujdou zpenezit"
Koupil sem si minecraft - nemusel sem, sklidem se obejdu se stazenou verzi, tak proc sem za nej kua ty 3 kilca dal? Jestli ono to nebude tim, ze mi prijde cena rozumna, a zisk (dlouhodoby support) odpovidajici cene?

Da se to samo rozdelit do vice oblasti - audio nahravka je proste neprodejna a je to tak vporadku, necht se doticni zivi praci - tedy koncerty. Nahravku muzou sirit sami (!a zcela bez nakladu!) jako promo, netreba investovat miliony do PR.
Video - pokud vezmu 100 nejstahovanejsich filmu (dle odhadu), ani jeden z nich neni ztratovy ... => na dobry film lidi do kina prijdou. Nemluve o tom, kolik asi tak z mycho kilca dostane tvurce? 10Kc? Mno kdyby me nechal si ten film sosnout v den premiery, tak mu poslu klidne 50Kc. Navic do TV se to da prodat i kdyz je to shit...
Knizky - ocekavam support autora, pokud uz mu poslu nejaky drobny (radove desetikoruny, vic stejne nedostane), ocekavam, ze bude reagovat na dotazy, ze pripadne budu mit k dizpozici aktualizovane vydani, ze se mi dostane opravy chyb ...

Nejak nevidim nikde zadny problem.

Re: Otazka k legalizaci nekomercniho sireni
(Anakin, 31. 7. 2012 - 12:42:59)
Odpovědět
Zapomněl jste ještě na jeden a v podstatě nejdůležitější zdroj příjmů pro umělce, hlavně herce a zpěváky, totiž živé koncerty a živé divadlo. Jenže ono je to pro některé moc namahavé, hrát pořád dokolečka před publikem, když si můžou ve studiu namixovat pomocí strojů nahrávku, kterou by možná ani naživo nezvládli a pak už jen vydělávat. Mělo by se jim připomenout, že před vynálezem fonografu to ani jinak nešlo a co zpěvák neodzpíval, to nevydělal :-D

Re: Re: Otazka k legalizaci nekomercniho sireni
(jaja, 10. 7. 2013 - 09:22:05)
Odpovědět
hmmm takže i tvurce software by měl každej kousek SW psat jako original

špatný součet
(Jan314, 13. 7. 2012 - 01:23:59)
Odpovědět
Na autora či umělce vychází přibližně 9% z tržby. Zbylých 81% ? --- 9+81=90%

Re: špatný součet
(MK, 13. 7. 2012 - 08:34:46)
Odpovědět
Ono je to navic jeste trochu jinak, protoze z trzby (ceny s DPH) predevsim pripadne 12 % (u knih), respektive 17 % (u ostatniho) statu jako DPH. O zbytek se deli autor (u knizek kolem tech 10 %) a ostatni clanky retezu, v dnesni dobe nektere jiz postradatelne.

Re: Re: špatný součet
(jzvc, 15. 7. 2012 - 13:59:11)
Odpovědět
Nevim kde bydlis, ale sazby DPH v CR jsou ponekud jine + k tomu pricti, ze je treba jeste zaplatit dan ze zisku.

Re: Re: Re: špatný součet
(MK, 15. 7. 2012 - 18:25:49)
Odpovědět
Ta procenta odpovidaji sazbam v CR - prehledl jsi, ze pisu o procentech "z ceny s DPH". Neboli 20 % z ceny bez DPH je cca 17 % z ceny s DPH. A schvalne jsem to napsal takhle, protoze pro koncoveho spotrebitele je podstatna cena s DPH.
Nicmene tohle je bezny omyl pouzivany i v reklamach ("usetrite 20 % - vratime vam DPH).

Re: Re: Re: Re: špatný součet
(jzvc, 16. 7. 2012 - 09:24:19)
Odpovědět
Jenze to co pises je nesmysl, protoze stat si prirazi prave tech 20% ke "skutecne" cene.

Takze pri cene 100Kc si stat navic sebere 20Kc (na DPH) a pri marzi rekneme pro jednoduchost 50%, si (v nejjednodussim pripade) sebere dalsich 7,50Kc na dani z prijmu. A pokud do toho zapocitam jeste zdravotni a socialni, tak to mame minimalne jeste dalsich 20Kc.

A dal bych moh pricist spotrebni dan (je to treba privezt ...) atd.

Tudiz pri koncove cene (s DPH) 120Kc, si stat sebere na ruznych danich a odvodech jiste minimalne 60Kc.

A to neni samo zdaleka o knihach, to plati pro veskere vyrobky. Minimalne polovinu z jejich ceny si sebere (a nasledne rozkrade) stat.

Re: Re: Re: Re: Re: špatný součet
(MK, 16. 7. 2012 - 10:45:01)
Odpovědět
Tak jeste jednou:
Necht je koncova cena bez DPH 100 Kc, s DPH (pri 20% sazbe) 120 Kc. Koncoveho spotrebitele samozrejme zajima cena s DPH, protoze to je ta, kterou zaplati. Stat si na DPH bere 20 Kc a 20 Kc ze 120 Kc je cca 17 %.
Dan z prijmu bych do toho nemichal.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: špatný součet
(vlasta klepák, 20. 7. 2012 - 08:47:27)
Odpovědět
DPH je 20 % z koncové ceny (s DPH). Tedy pokud je cena bez DPH 100 Kč, je cena s DPH 125 Kč a DPH činí 20 % ze 125, tedy 25 Kč.

Učí se to snad na každé střední škole s maturitou, nejen na obchodkách.

Re: Re: Re: Re: špatný součet
(jajaj, 10. 7. 2013 - 09:20:52)
Odpovědět
kdyz ti vrati 20% DPH usetris vic jak dvacet procent DPH, pac ta sleva 20% je uz z vyssi ceny (vyssi o DPH) nez ze zakladu dph :)

INDECT vytváří něco ještě horšího, než je copyright.
(Noob, 12. 7. 2012 - 19:08:34)
Odpovědět
Budou s tím Piráti něco dělat nebo si tím nechtějí špinit ruce?

Re: INDECT vytváří něco ještě horšího, než je copyright.
(Keram, 12. 7. 2012 - 20:09:02)
Odpovědět
budou, podívejte se na forum.

Re: Re: INDECT vytváří něco ještě horšího, než je copyright.
(vlasta klepák, 13. 7. 2012 - 20:32:45)
Odpovědět
A kde to je? V pirátských kauzách jsem to prošmejdil a nic.

Technická
(Keram, 12. 7. 2012 - 16:39:58)
Odpovědět
"jeden z policistů se kvůli tomu stal členem Pirátské strany."
Policisté nemůžou být členy žádné pol. strany.

Re: Technická
(ender, 12. 7. 2012 - 17:40:45)
Odpovědět
A může se třeba dítě stát dospělým? Podrobnosti neznám, jen uvažuji.

Re: Technická
(jzvc, 12. 7. 2012 - 19:10:19)
Odpovědět
Technicky muze - trebas je to uz byvaly policista ;D (a nebo brzo bude, az se to proflakne).

Re: Re: Technická
(Keram, 12. 7. 2012 - 20:10:10)
Odpovědět
bývalý ano, nevím jak by se ututlalo členství zrovna v ČPS :D navíc nechat se takhle blbě vyhodit případně od policie nic moc.

Re: Technická
(Mikuláš Ferjenčík, 13. 7. 2012 - 10:50:16)
Odpovědět
Chtěl od policie odejít a zvolil tuto formu.


Přidat komentář

Jméno
Nevyplňujte <- toto políčko nechte prázdné
Předmět
Obsah:Piráti
články v rubrice

12. 10. 2014 | 33611
Zvolbovaní Piráti
30. 4. 2014 | 33668
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8054
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2197
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20111
Zrození České pirátské strany
28. 4. 2013 | 63533
Zkorumpované banky, zkorumpovaný kopírovací průmysl: Jaktože můžou externalizovat své obchodní problémy?
1. 4. 2013 | 261
Je konec
16. 3. 2013 | 377
Piráti zvou příznivce k otevřenému překladu knihy CryptoParty Handbook
8. 3. 2013 | 922
Evropský parlament bude příští úterý hlasovat o zákazu veškerého porna v "médiích". Ano opravdu. Podnikněme okamžitou akci!
3. 3. 2013 | 5812
Guerilla Open Acces Manifesto: Otevřme přístup sami
14. 2. 2013 | 193
Jsou nároky isify a LogiCallu z vymáhání práv k fotografiím oprávněné?
14. 2. 2013 | 118
Nové Pirátské dvanáctero aneb jak se z toho nezbláznit
10. 2. 2013 | 421
Soud pro lidská práva: Tresty za sdílení souborů jsou porušením lidských práv
20. 1. 2013 | 40288
Sledujuseriály.cz opět v provozu
7. 1. 2013 | 10154
Kampaň za referendum na Praze 7
1. 1. 2013 | 50678
Novoroční řeč pirátského kapitána Ivana Bartoše
19. 12. 2012 | 5079
Kulatý stůl iniciativ 17.12.2012
16. 12. 2012 | 889
Britská bitva o Pirátskou zátoku
6. 12. 2012 | 159
Piráti nabízejí místa ve volebních komisích pro volbu prezidenta
30. 11. 2012 | 224881
Lidé si přejí zrušit OSA
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 94464
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 33611
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5788
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.