20. 4. 2018, 16:47

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Nový web Pirátů – víc než jen Seznam


Třicátého dubna jsme spustili na doméně www.pirati.cz nový web. Reakce byla natolik bouřlivá, že server občas nestíhal. Deseti tisíce návštěvníků jsme skutečně nečekali. V tomto článku bych chtěl stručně reagovat na část kritiky, která se objevila a především bych vás chtěl trochu více seznámit s fungováním Pirátského webu.2. 5. 2012


Datum: 2. 5. 2012, Autor: Mikuláš Ferjenčík, vedoucí mediálního odboru Pirátů
Přečteno: 11699x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře

Stranická ubohost
(Pirát, 12. 5. 2012 - 20:50:13)
Odpovědět
Tak demagogický článek je snad hodný jedině "politika".
Portál, kdyby byl krátkodobě takto zaveden, byla by to možná politická provokace i podnět k diskusi.
I kdyby to nemělo s autorským právem nic společného, jedná se o školní případ objektivní nekalé soutěže spočívající v nepoctivém těžení ze známosti, příznačnosti, úsilí, dovednosti a práce někoho jiného, Seznamu.cz, což vše je spojeno s designem. A navíc i hospodářské těžení - viz údaje o hospodářských darech nebo odkaz na komerční obchod.
Pirát býval vždycky chudákem, který se na nic sám poctivě nezmohl, a proto uměl jen brát cizím.
Strana patří, kam patří. Mezi "strany".


(, 3. 5. 2012 - 14:58:57)
Odpovědět

Re:
(, 3. 5. 2012 - 15:00:50)
Odpovědět
'; DROP TABLE clanky;

Re: Re:
(, 3. 5. 2012 - 15:02:38)
Odpovědět
"; mysql_query("DROP TABLE clanky");

Re: Re: Re:
(, 3. 5. 2012 - 17:18:53)
Odpovědět
delete from world.peoples where imbecility=0xFFFFFF

kontroverze...
(fkl, 2. 5. 2012 - 23:35:29)
Odpovědět
No ono to není o "červené barvě a dvou sloupcích".
Jedná se o zkopírování kompletního designu seznamu.

Chtělo by to víc upřímnosti (ale možná raději ne, upřímnost není dobrá pro ovce; lidé volají po upřímnosti, ale až ji někdo použije, akorát ji použijí proti dotyčnému...).

Seznam by se mohl klidně bránit, že se tím vytváří iluze, že seznam a piráti mají něco společné na nějaké úrovni.
Aby jste si nenakáleli do vlastního hnízda. Stačí, když to dělám teď já...

Ani nelze souhlasit, že už není prostor pro nové a přesto použitelné nápady ohledně designu stránek.
Ale na druhou stranu máte pravdu, že design by stejně byl částečně již něčemu podobný, vždy to bude mít nějaké záhlaví, login, obsah, boční lišty... Nebudou se přece za každou cenu dělat tlačítka ve tvaru oválů, když jsou osvědčená obdélníková...

Okopírování seznamu není špatný nápad, že to skutečně pomůže ke snadnosti obsluhy. Stejně jako je příjemné, že i když člověk klikne na nějakou jinou -pedii než wikipedii, tak nalezne stejný formát stránky, nemusí nic hledat; i když je to jiná stránka, funguje stejně snadno jako orginální stránka wikipedia.

Seznamu by to mělo být spíše příjemné, je to velké uznání, když jeho schéma někdo použije s odůvodněním, že se jedná o mnoha uživateli uznaný "standard" českého internetu. (což skutečně je, v porovnání s designem ostatních rozcestníků)

ve skutečnosti nápad na nový vzhled upirátili mě a ne Seznamu :-)
(xChaos, 2. 5. 2012 - 23:15:03)
Odpovědět
Pouhých pár dní předtím jsem náhodou zveřejnil tenhle (volitelný, ne výcozí!) vzhled pro svůj e-zine:
http://teckacz.cz/index.php?css=seznamovic

Ale nijak závratně mi to teda návštěvnost nezvedlo... :-)

Už jsem pochopil!
(Petr Vít, 2. 5. 2012 - 22:03:20)
Odpovědět
"Kód psali naši programátoři."
www.pirati.cz je Linuxem českého webu! :)

web
(buf, 2. 5. 2012 - 21:58:04)
Odpovědět
Moc dobrá práce, tento web,u článku mi fadí ten oficiální tón. Vladimír

palec nahoru
(abc, 2. 5. 2012 - 20:08:46)
Odpovědět
Jednoznačně dávám novýmu pirátskýmu webu palec nahoru :-) Jako laik jsem velmi spokojen (nejsem IT). A Seznam je zdá se s tím úplně v pohodě :-)

Tak jsem se tam začetl
(Kuky, 2. 5. 2012 - 17:53:41)
Odpovědět
a strašně by mě zajímalo, jak si představujete rovnost svobodného a proprietárního software? To jako bude konečně ten svobodný taky za peníze? Přestane porušovat patenty a licence? Bude mít v ceně komplexní podporu?

Nemusíte odpovídat, já vím, oč jde skupině, která to tam prosadila.

Re: Tak jsem se tam začetl
(Brooch, 2. 5. 2012 - 18:42:09)
Odpovědět
Vase zpravy me zprijemni kazdy den. Jsem rad, ze nas Kuky tak peclive a vytrvale sleduje. Stoji nam za to pro vas psat. Dekujeme.

Re: Re: Tak jsem se tam začetl
(r, 2. 5. 2012 - 19:16:21)
Odpovědět
Kuky Kuky .. to je ten od toho Sveraka, ze? Ten co by si nechal proplatit autorska prava i na "AHOJ" kdyby mel moznost :) Pozor aby tady Kukyho neskasnul za jeho nick.. :D

Re: Tak jsem se tam začetl
(Z8TH, 3. 5. 2012 - 00:25:41)
Odpovědět
nejsem v právu kovaný, ale myslím si, že mezi svobodným sw a free sw je právě ten rozdíl, že za svobodný sw se dají vybírat peníze a musí mít otevřený kód, naopak free sw může být klidně bez veřejného kódu, ale šířit se smí jen bezúplatně
...a jaká je souvislost svobodného X proprientálního sw vzhledem k tématu článku?

Re: Re: Tak jsem se tam začetl
(next_ghost, 3. 5. 2012 - 11:39:02)
Odpovědět
Svobodný software = free software. Proprietární software zadarmo = freeware.


(jzvc, 2. 5. 2012 - 17:28:06)
Odpovědět
Me na tom bavi predevsim to, ze strana "ITku" neumi udelat validni web - 60+chyb je trochu dost ...

A nedelam si iluze o tom, ze v jinych smerech konani bude to konani kvalitnejsi.

Re:
(ender, 2. 5. 2012 - 17:47:47)
Odpovědět
Mně se zase nejvíc líbí ten papoušek. Každý si najdem něco, no není to paráda?

Re:
(e, 2. 5. 2012 - 17:54:45)
Odpovědět
validni nevalidni .. kuprikladu u me v browseru to vidim OK, funguje taky OK a verim ze pirati to brzo vychytaji aby i validisti byli spokojeni. Na internetu je tolik nevalidnich webu, ze validite bych ani tak moc vahu neprikladal. Plne validni web ma navic obcas problemy v MSIE. Ted otazka zdali byt validni, ci sraaaat na MSIE :)

Re: Re:
(next_ghost, 2. 5. 2012 - 22:29:45)
Odpovědět
Samozřejmě že být plně validní a srát na MSIE ;-)

Re: Re: Re:
(Petr, 3. 5. 2012 - 05:20:33)
Odpovědět
Špatně! Pokud ignorujete MSIE, přijdete o návštěvnost téměř všech úředníků státní správy a že jich není málo a mají spoustu času na brouzdání internetem. :-) Ovšem instalovat si do služebního počítače jiný browser nemohou a s Windows tam mají pochopitelně pouze MSIE.

Re: Re:
(jzvc, 3. 5. 2012 - 16:55:30)
Odpovědět
Mno vis, trebas forum je rozbity uz par mesicu, proste proto, ze si nekdo vymyslel debilni velkou ikonku tam, kde je by default mala, tak sou ted pekne ikony pres text, fakt zuzo. O tom ze tam uz druhej rok smrdi neuzavrenej img ani nemluve.

Validni web vypovida o schopnostech a profesionalite tvurce a taky o tom, jak moc vazne to mysli. Uplne stejne to totiz pak vypada se zakony, kde se po jejich schvaleni "najednou" a "s prekvapenim" zjistuje, co ze to vlastne bylo schvaleno.

Re: Re: Re:
(JK, 4. 5. 2012 - 15:04:49)
Odpovědět
Kdybys byl co pro to, tak to pomůžeš opravit. Když už jsme věnovali tolik času diskusím s tebou. Na fóru máš 2185 příspěvků, 10 jich vynechej a nabídni pomoc se správou fóra frajere :)

Re: Re: Re:
(HKčko, 11. 7. 2012 - 14:55:48)
Odpovědět
To je jasný on se vždycky najde nějakej chytrák, kterej bude dloubat a tak všelijak si stěžovat.. :) BTW nevím co můžeš pokazit neuzavřeným tagem když je to nepárový tag, akorát se z dědičnosti po xHTML uzavírá i v 5ce. Za mě i na tohle musela vzniknout myšlenka -> like it!

Re: Re:
(houhoj, 4. 5. 2012 - 11:40:38)
Odpovědět
Ho, hó, to nejni papouchaj, to je mnohem menší fogl... to je pravý pirátský "kolibřík".

Re:
(rastakajakwanna, 9. 5. 2012 - 11:16:43)
Odpovědět
Jsou nevalidní weby a nevalidní weby. Tam kde někde něco ujede o pixely, nebo kde chyba není vidět se dá přimhouřit oko (např. & místo & v odchazech je blbina, na kterou se rádo zapomíná, nebo pixelová nesouměrnost obrázků), ale projeďte si chyby najdené validátorem... To jsou jednoduše opravitelné chyby, tak trochu lajdáctví a zbytečné, pokud si web opravdu programujete semi. Neprojížděl bych to validátorem, kdybych neměl zmizelou ikonu rss a kanál transp. účtu ustřelený s posuvníky (což vypadá strašně). Od strany, která by měla tohle mít v malíku, bych opravdu čekal víc.
Dost kritiky. Mně se design líbí (ne kvůli seznam-like vzhledu), ale opravdu to spojuje všechno pěkně funkčně dohromady! Odvážný a dobrý nápad :)

Proč?
(LTG, 2. 5. 2012 - 17:03:05)
Odpovědět
Věta "můžete buď kopírovat, nebo budete natolik extravagantní, že web nebude příliš uživatelsky příjemný" zní jako hloupý vtip. Nemám vůbec nic proti napodobování (dnes se tomu říká inspirace), ale takhle to oprásknout je barbarství. Vždyť stačilo trochu poupravit barvy a drobné grafické prvky a spojení se seznamem by tolik neprovokovalo. Ne, tomuhle vůbec nerozumím...

Re: Proč?
(r, 2. 5. 2012 - 17:09:06)
Odpovědět
tak nejak nevim, ale ja jsem naprosto schopen rozpoznat web seznamu a web pirati.cz. Uz podle loga je to uplne jasne a vlastni tvorba je tam zcela patrna. Dokonce to ma i vtip, tim ze jsou pouzity podobne graficke prvky. Za me +1. Samozrejme spousta lidi to nepochopi, to je normalni :)

Re: Proč?
(Brooch, 2. 5. 2012 - 18:01:12)
Odpovědět
Ja bych to takhle neformuloval, protoze to je ponekud zavadejici tvrzeni i kdyz se v jadru asi opira o fakt ze vsechno je remix. Rekl bych, ze Seznam slouzil jako predloha, zamer byl aby novy web evokoval Seznam a v zadnem pripade tento pocin nelze z techto a dalsich v clanku uvedenych duvodu povazovat za kradez ani za kopii. Zluta, modra, cerna, bila, cervena. To je to zasadni, co tyhle dva weby vzajeme pripodobnuje.

Re: Re: Proč?
(r, 2. 5. 2012 - 18:19:10)
Odpovědět
A dokazete si predstavit ten jekot ktery by to zpusobilo, kdyby to bylo podobne napriklad serveru lupa.cz ? :DDDDDD To by se Zandlovi asi vyzkratovaly nervy... I kdyz kdo vi jak se s tim seznam popere :D

Re: Re: Re: Proč?
(Brooch, 2. 5. 2012 - 18:39:22)
Odpovědět
Muzeme to zkusit. Predelat PN na Lupu je prace na par hodin.

Re: Re: Re: Re: Proč?
(toto políčko nechte prázdné , 4. 5. 2012 - 11:51:48)
Odpovědět
Co takhle to udělat jako "skin"? Uživatel by si zvolil sám jestli pirátské stránky mají vypadat jako stránky Seznam, Lupa, Ministerstva vnitra ČR či Warezcosi :o))).

?
(, 2. 5. 2012 - 16:53:06)
Odpovědět
Má podobný konání, dle Pirátů, nějaký hranice?

Re: ?
(Brooch, 2. 5. 2012 - 18:38:22)
Odpovědět
Podobne konani v podobne zavadeni modernich sdilecich a spolutvurcich technologii do sveta politiky opravdu nema obdoby a bori starodavne hranice. Takze odpoved je: bez hranic. Jako Internet.

Z Drupalu na Dokuwiki -> z bláta do louže.
(ic, 2. 5. 2012 - 16:47:58)
Odpovědět
Pořád je to ale slabé... přejít dokuwiki z Drupalu na Dokuwiki ja jako přejít z bláta do louže. Požád jsou to takové patlaniny.

Re: Z Drupalu na Dokuwiki -> z bláta do louže.
(Václav Málek, 2. 5. 2012 - 23:30:39)
Odpovědět
Já to říkal pořád :)

Google +
(Anonym, 2. 5. 2012 - 16:05:30)
Odpovědět
Vím, že to tady nepatří. Nemohli byste mít napojení i na Google + ? Mě by se to celkem líbilo, každý nechce používat Facebook.

Re: Google +
(jo, 2. 5. 2012 - 16:47:07)
Odpovědět
jo a navic ti co facebooku nepodlehli tak nevidi naprosto nic. Na piratskych novinach v pravo jen logo facebook a prazdne okynko. Rekl bych takovy zbytecne zaplacany prostor .. http://www.freeimagehosting.net/newuploads/givw5.png BTW on je FB uz jen pro ty co podlehnou, predaji sve osobni udaje vcetne telefonniho cisla? Big brother hadra.

Re: Re: Google +
(Brooch, 2. 5. 2012 - 17:52:21)
Odpovědět
To bude nejaka vase specialita. V okynku se objevuje obsah i pro Facebookem opovrhujici, pokud ho sami aktivne neblokuji. Sirime holt informace i tam, kam vy se bojite slapnout.

Re: Re: Re: Google +
(jo, 2. 5. 2012 - 17:57:02)
Odpovědět
blokovany ho nijak specialne nemam. Todle jsem videl uz na vice PC, nejen na tom mem. A tusim ze je to od doby kdy nektere stranky presly na timeline. Pokud bych ho mel blokovany, nevidel bych ani to logo. Tohle bude IMHO zalezitost na strane FB. Jsem jediny nebo tu ma nekdo podobnou zkusenost?

Re: Re: Re: Google +
(jo, 2. 5. 2012 - 18:14:09)
Odpovědět
tak nakonec mate pravdu. Je to specialita jedne konkretni verze google chrome, kde ale nejsou nainstalovany zadna specialni rozsireni. Po hlubsim zkoumani dojde k situaci kdy facebook vola jistou (v te dobe behem loadu zatim jeste nedefinovanou) javascriptovou funkci a timpadem se dalsi load zastavi. Tato verze chrome je nainstalovana i na dalsich pocitacich na kterych jsem to predchvili zkoumal. Nicmene tato funkcnost mi tak nejak kuprikladu na mem pocitaci vyhovuje a nebudu menit, takze vse v poradku :D V ostatnich prohlizecich (napriklad firefox) vse OK, nacitani v pohode.

Re: Re: Re: Re: Google +
(Brooch, 2. 5. 2012 - 18:46:17)
Odpovědět
Chrome me nestaci prekvapovat. jeho fanouskum se asi nebude libit, ze ho povazuji za Spyware. Ale hlavne ze prislo na to v cem je zakopaná Bóbika.

Re: Re: Re: Re: Re: Google +
(Petr, 3. 5. 2012 - 05:35:45)
Odpovědět
Spyware? To mi tedy vysvětli. Googlím a nacházím jen spoustu keců na místech, kde se obvykle vyskytují i jiné konspirační teorie. Ano, jsou lidé, kteří i cookies považují za neospravedlnitelný zločin a pro logování do 150 různých webů mají 150 různých hesel, obvykle nejméně 32 znaků dlouhých. A protože si je nemohou pamatovat, mají to na šifrované flash paměti :-) Já jsem naopak trvale přihlášen všude kde je to možné, používám uložená hesla a automatické vyplňování i cloud synchronizaci, nebo jak se tomu říká. Ostatně i Firefox teď začal nabízet tuto synchronizaci. Jak se říká protikladu paranoika? Důvěřivý blbec? Jo, tak to jsem já. :-)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Google +
(jo, 3. 5. 2012 - 14:44:21)
Odpovědět
Treba: ve vychozim stavu cokoliv co pisete do adresniho radku je odesilano v urcitych intervalech pri zmene na google. Napisete "jsem terorista, zitra budu vrazdit v metru" a uz o tom vi guugl aniz bych cokoliv vedome kamkoliv odeslal, tak uz jakoze hledam a gugl mi chce naseptavat (jestli je to dobre nebo spatne at posoudi kazdy sam). Ja tuhle funkci mam zaplou ale s tim, ze vim ze google muze vedet cokoliv co pisu. Spyware to je, ale zatim jsem nic rychlejsiho nenasel. Ten rendering obsahu je fakt dzilionkrat rychlejsi nez u FF. Staci par polotransparentnich vrstev a FF se z toho urenderuje. Jadro chrome je v tomto fakt o hodne napred.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Google +
(jzvc, 3. 5. 2012 - 16:58:53)
Odpovědět
Chrome je spyware proto, ze se ti (bez ptani) nainstaluje se spoustou ruznych aplikaci.

Jako bonus jej nelze napriklad vzdalene odinstalovat (rozhodne ne bez dalsich obezlicek).

Re: Google +
(Brooch, 2. 5. 2012 - 17:53:28)
Odpovědět
A co take si predstavujete pod pojmom "mit napojeni"?

Re: Re: Google +
(A, 3. 5. 2012 - 12:23:38)
Odpovědět

Re: Re: Google +
(Anonym, 3. 5. 2012 - 12:25:24)
Odpovědět
Pod tímto pojmem si já představuji to, že informace, které se zobrazují od Pirátů na Facebooku by se zobrazovali také na Google +.


Přidat komentář

Jméno
Nevyplňujte <- toto políčko nechte prázdné
Předmět
Obsah:Piráti
články v rubrice

12. 10. 2014 | 23713
Zvolbovaní Piráti
30. 4. 2014 | 33240
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8054
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2181
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20111
Zrození České pirátské strany
28. 4. 2013 | 63512
Zkorumpované banky, zkorumpovaný kopírovací průmysl: Jaktože můžou externalizovat své obchodní problémy?
1. 4. 2013 | 260
Je konec
16. 3. 2013 | 377
Piráti zvou příznivce k otevřenému překladu knihy CryptoParty Handbook
8. 3. 2013 | 922
Evropský parlament bude příští úterý hlasovat o zákazu veškerého porna v "médiích". Ano opravdu. Podnikněme okamžitou akci!
3. 3. 2013 | 5812
Guerilla Open Acces Manifesto: Otevřme přístup sami
14. 2. 2013 | 193
Jsou nároky isify a LogiCallu z vymáhání práv k fotografiím oprávněné?
14. 2. 2013 | 118
Nové Pirátské dvanáctero aneb jak se z toho nezbláznit
10. 2. 2013 | 421
Soud pro lidská práva: Tresty za sdílení souborů jsou porušením lidských práv
20. 1. 2013 | 40286
Sledujuseriály.cz opět v provozu
7. 1. 2013 | 10154
Kampaň za referendum na Praze 7
1. 1. 2013 | 50077
Novoroční řeč pirátského kapitána Ivana Bartoše
19. 12. 2012 | 5078
Kulatý stůl iniciativ 17.12.2012
16. 12. 2012 | 462
Britská bitva o Pirátskou zátoku
6. 12. 2012 | 159
Piráti nabízejí místa ve volebních komisích pro volbu prezidenta
30. 11. 2012 | 224863
Lidé si přejí zrušit OSA
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 61436
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5697
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33240
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.

Evropa je naše moře
2. 4. 2014 | Piráti | 8054
Chvilka angažované politické poezie.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.