20. 4. 2018, 9:07

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Lobing = korupce jako byznys


Služba ovlivňování politiky a správy státu za peníze je dalším prvkem posilování konkurenční výhody větší koncentrace kapitálu. Kdo má více peněz, prosadí si více změn ve svůj prospěch. Za peníze si dnes můžete koupit firmu i politickou stranu. Z provozování státu se stal byznys.6. 4. 2012


Datum: 6. 4. 2012, Autor: Ivo Vašíček
Přečteno: 6337x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře

To víme dávno...
(kadLik, 10. 4. 2012 - 11:09:16)
Odpovědět
Jenže jak z toho ven? To že něčí majetek dosáhne nebezpečné úrovně, je prostě problém. Zabavit mu ho? No to je špatné. Nechat ho, aby s ním ovlivňoval politiku? Taky špatně. Postavit lobbing mimo zákon? To moc nezafunguje, najdou se okliky, může se to zneužít. Tak jak z toho ven???

Je to v lidech.
(Simon.Ka, 9. 4. 2012 - 13:06:52)
Odpovědět
Osobně jsem proti legalizaci jakýchkoli aktivit s kontraproduktivním dopadem na lidi. Stanovení pravidel, byť zákonem, vůbec nic neřeší. Je dostatek dobré legislativy, která leží bez využití ladem, protože není vůle právo vymoci. A bláhový ten, kdo ještě věří, že zákonodárný sbor ve stávajícím složení něco změní, když to dodnes neudělal - vždyť někteří jsou tam od té tzv. revoluce. Do kupy se musí dát občanská opozice, prorazit do parlamentu a skoncovat se zastupitelským způsobem vládnutí politických stran. Už je to vymyšleno, není třeba nic zdokonalovat. Tak do toho, lidičky!

Zákony pro koho?
(Jméno, 8. 4. 2012 - 15:11:39)
Odpovědět
Nemyslím si, že nějaká skupina lidí má recept na dokonalou společnost. Omezování čehokoliv vede k vedlejším jevům, které se opětovně omezují. Což je jen přímka(křivka), která někde začíná a logicky i někde končí. Nastává tedy otázka, zda zákony v dnešní podobě problémy řeší nebo vytváří? Musíme tím však projít, žádný krok zpět neexistuje. Ideální společnost neexistuje. Existují pouze cykly... a já doufám, že další cyklus bude tolerantní vůči veškerému lidskému/zvířecímu chování než ten dnešní.

Chyba v titulku
(., 7. 4. 2012 - 20:00:55)
Odpovědět
Lobbing není korupce, ale prospěšná aktivita, která poskytuje politikovi specializovaný pohled na problematiku, který on sám nemá. Lobbing a korupce jsou dvě různé věci, které je někdy obtížné odlišit, proto je třeba lobbing regulovat, v ČR má být návrh předložen letos v srpnu.

Re: Chyba v titulku
(vlasta klepák, 7. 4. 2012 - 20:27:45)
Odpovědět
Je třeba regulovat politiky, ne lobbing. Regulace lobbingu nepovede k ničemu, jen se tyto aktivity v případě potřeby lépe schovají.

Re: Chyba v titulku
(JÍŘÍ DAR., 9. 4. 2012 - 22:16:15)
Odpovědět
Do lobinu lze zasáhnout,celá společnost musí určit pravidla demokracie,kde budou ovládány zdroje financí. Musí být zvolen způsb voleb kde občan koho zvolí, může i odvolat. Mám na to vytvořen volební systém, kde voliči zůstává doklad o tom koho volil. Systém je finančně nenáročný a lze ho několikrát za rok užít.Lze ho užít jako občanské volby.Tento system voleb mohou provést i růné iniciativy pokud na to získají dostatek občanů.Nelze nadále tolerovat politiky, kteří zlikvidovali státní majetek a zadlužily stát dluhy které nesplácejí. Bude-li zájem o můj názor, mohu pokrčovat ve svých návrzích.

Re: Chyba v titulku
(, 9. 4. 2012 - 22:17:18)
Odpovědět

Lobbying sám o sobě není špatný
(, 6. 4. 2012 - 18:02:38)
Odpovědět
Na čístě teoretické úrovni by mělo jít o přesvědčení politika, že věc xy je prospěšná natolik, aby stála za prosazení. Problém je, že realita je úplně jiná... Jenže jak to ohlídat?

Re: Lobbying sám o sobě není špatný
(vlasta klepák, 7. 4. 2012 - 11:44:17)
Odpovědět
Odpovědností a odvolatelností konkrétního politika za jeho rozhodnutí. (A ať si to pak háže na koho a na co chce, jeho problém.)

Re: Lobbying sám o sobě není špatný
(Ivo Vašíček, 7. 4. 2012 - 15:30:17)
Odpovědět
Jestliže se lobingem někdo živí, je to vždy užitečné jen pro něj a jeho klienty. A že jsou následně hlavním argumentem peníze je celkem zákonité. Nechápu k čemu by mělo být ovlivňování zvolených zástupců za peníze užitečné (pro občany).

Re: Re: Lobbying sám o sobě není špatný
(vlasta klepák, 7. 4. 2012 - 16:18:16)
Odpovědět
Problém je v tom, že nelze reálně ohlídat ani odlišit jednotlivé zájmové skupiny lobbingu, natož prospěšnost takového lobbingu, která nelze rozumně posoudit ani použitými prostředky.

Uvedu tři příklady lobbingu:
1) Obyvatelé jednoho sídliště požadují výstavbu nového dětského hřiště. Jejich zástupce zajde za starostou, aby to zařídil.
2) Majitel koupaliště vydělává málo peněz kvůli místní vyhlášce, která zkracuje provozní dobu areálu. Zajde za starostou, aby změnil vyhlášku a šábnou se o zisk.
3) Majitel sítě heren chce otevřít novou hernu, která je ale "za čarou". Zajde za starostou a dalšími lidmi, aby změnili vyhlášku, trochu to podmaže, někomu slíbí nějaká procenta...

Ano, jsou to příklady z lokální úrovně (a jistě se s různými obměnami dějí často), ale na celostátní úrovni je to hodně podobné. Místo vyhlášek jsou zákony, místo heren jsou korporace, místo starostů poslanci.

Uvedl jsem je z dobrého důvodu - abych ukázal, že:
- Lobbing jako takový není špatný. Je to výsledek snahy podílet se na správě věcí veřejných (zapomeňme na jednu jistou korupční stranu téhož jména). Minimálně v případě (1) si děti mají kde hrát a v případě (2) může podvečerní provoz koupaliště ocenit mnoho lidí.
- Nepříliš morální nástroje ještě nemusí znamenat nemorální pohnutky. Někteří lidé prostě nejsou zcela správně na svém místě a potřebují hmotnou motivaci i na obecně přijatelných věcech - možná protože nemají správnou představu toho, co lidé očekávají. (Jinými slovy - když zaplatíte miliardy korun poslancům za potopení ACTA, není co řešit.)
- Je to nakonec úředník/politik s příslušnými kompetenci, který koná rozhodnutí.

K demokratickému systému patří i snaha každého podílet se na vládě. Jsou to ale ti, kteří vládnou, kdo vládnou dobře nebo špatně. Jsou to ti, které volíme (nebo nevolíme). Změna systému, nebo alespoň zodpovědnost (osobní, finanční, příp. trestná) a odvolatelnost za špatná rozhodnutí je jediným řešením.

Lobbismus je nástroj, stejně jako nůž nebo zapisovatelné CD.

Re: Re: Re: Lobbying sám o sobě není špatný
(, 8. 4. 2012 - 23:58:07)
Odpovědět
Takže jsme u toho, že se nemá podmazávat...

Lobing
(Honza, 6. 4. 2012 - 16:13:04)
Odpovědět
"Ovlivňování tvorby zákonů nebo rámcové struktury rozpočtů je považováno za legální."

To je prece uplne normalni, neni na tom nic spatneho. Kdyz nejaky pistec popiku zavola poslanci a rekne mu, ze by se melo zakazat vlastnictvi prazdnych CD, tak je to v poradku. Stejne jako je v poradku, kdyz tomu poslanci pak zavola Pirat a rekne mu, ze naopak melo byt povolene treba sdilet jakakoli data. To vse je lobing a je to ok, samozrejme jen dokud treba toho poslance nezacnou necim vydirat, uplacet a podobne.

Re: Lobing
(Ivo Vašíček, 6. 4. 2012 - 17:16:47)
Odpovědět
Jenže lobing je vždy za peníze, jinak by to nebyla profese. A bez výsledného ovlivnění, by lobista neměl zakázky. Bez uplácení a vydírání lobing nefunguje (v USA už je však normální, že někdo přispěje pár desítek mil. USD na kampaň a následně politiku ovlivňuje, ostatně ACTA, SOPA, PIPA a pod. jsou přesně ty výsledky)

Re: Re: Lobing
(, 7. 4. 2012 - 08:37:59)
Odpovědět
Právě přibyla CISPA. Američani prostě nikdy nemají dost. Volení zástupci v USA se očividně nedrží toho, co říkají ti, co je volili.

Re: Re: Lobing
(Honza, 8. 4. 2012 - 16:22:31)
Odpovědět
> Jenže lobing je vždy za peníze, jinak by to nebyla profese.

Když jde např. placený předseda společenství vlastníků za starostou ovlivnit ho, aby např. město uklízelo i kolem jejich paneláku, tak je to taky lobing a není na tom nic špatně. (Pokud toho starostu neovlivňuje zakázaným způsobem, např. úplatkem.)

Re: Re: Re: Lobing
(Ivo Vašíček, 8. 4. 2012 - 18:53:15)
Odpovědět
Předseda toho družstva však není lobista a neživí se ovlivňováním politiky. Jeho požadavek bych nepobvažoval za lobing, ale za běžnou komunikaci občana se zastupitelem. Za lobing považuji pouze profesionální ovlivňování (porimárně je ten pojem takto definován, nicméně vámi uvedené rozšíření polmu lobing je snahou zamlžit podstatu této profese.

Re: Re: Re: Re: Lobing
(Honza, 9. 4. 2012 - 23:01:38)
Odpovědět
Onen předseda se živí (mimo jiné i) ovlivňováním politiky. Vlastníci bytů si ho platí (mimo jiné i) proto, aby ovlivnil starostu.
Asi jste měl na začátku článku definovat, co už je lobing a co ještě ne. Takhle se tady hádáme v diskusi i kvůli tomu, že si jen nerozumíme.

Bilboardy
(Kulicka, 6. 4. 2012 - 11:44:29)
Odpovědět
Premyslel jsem o zakonu zakakazujicimu,pod tucnou pokutou,politickym stranam pouzivat bilboardy.
Uz to tu pro jedny volby dokonce bylo,ale mel jsem predstavu neceho trvalejsiho.
Maji prece prostor ve verejnopravni televizi.

1. je krize,nejsou penize,je treba setrit. potrva mnoho let,nez budeme mit vyrovnany rozpocet.
Kdyz se maji uskromnit babicky a dedeckove,tak proc ne majitele bilboardu.
2. kdo se ma na ty xichty koukat. Troufl bych si ohadnout,ze mnozstvi lidi,ktere potesi,ze cestou do prace neuvidi ani jednoho z nasich milych,poctivych a spravedlivych zakonodarcu se bude blizit ke sto procentum.
3. stejne jim to vsechno pokresli umelecka skupina angazovanych cmaralu a pani soudkyne Langerova bude mit na konte vetsi mnozstvi podvratnych zivlu,nez blahe pameti soudruh prokurator Urvalek.


Přidat komentář

Jméno
Nevyplňujte <- toto políčko nechte prázdné
Předmět
Obsah:Piráti
články v rubrice

12. 10. 2014 | 23655
Zvolbovaní Piráti
30. 4. 2014 | 33240
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8054
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2181
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20111
Zrození České pirátské strany
28. 4. 2013 | 63512
Zkorumpované banky, zkorumpovaný kopírovací průmysl: Jaktože můžou externalizovat své obchodní problémy?
1. 4. 2013 | 260
Je konec
16. 3. 2013 | 377
Piráti zvou příznivce k otevřenému překladu knihy CryptoParty Handbook
8. 3. 2013 | 922
Evropský parlament bude příští úterý hlasovat o zákazu veškerého porna v "médiích". Ano opravdu. Podnikněme okamžitou akci!
3. 3. 2013 | 5812
Guerilla Open Acces Manifesto: Otevřme přístup sami
14. 2. 2013 | 193
Jsou nároky isify a LogiCallu z vymáhání práv k fotografiím oprávněné?
14. 2. 2013 | 118
Nové Pirátské dvanáctero aneb jak se z toho nezbláznit
10. 2. 2013 | 421
Soud pro lidská práva: Tresty za sdílení souborů jsou porušením lidských práv
20. 1. 2013 | 40286
Sledujuseriály.cz opět v provozu
7. 1. 2013 | 10154
Kampaň za referendum na Praze 7
1. 1. 2013 | 50077
Novoroční řeč pirátského kapitána Ivana Bartoše
19. 12. 2012 | 5078
Kulatý stůl iniciativ 17.12.2012
16. 12. 2012 | 462
Britská bitva o Pirátskou zátoku
6. 12. 2012 | 159
Piráti nabízejí místa ve volebních komisích pro volbu prezidenta
30. 11. 2012 | 224863
Lidé si přejí zrušit OSA
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 61058
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5697
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33240
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.

Evropa je naše moře
2. 4. 2014 | Piráti | 8054
Chvilka angažované politické poezie.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.