26. 11. 2015, 15:09

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  *Fotogalerie  @VideoChat  Vzkaz Evropě  Komix
Olivie Brabcová: LETS systémy – tiskneme si s kamarády DIY peníze


Emitace měny bývala obvykle doménou vladařů, centrální Banky, státu nebo mafie, proto snad může být pro někoho činnost komunit LETS šokující.22. 8. 2010


Datum: 22. 8. 2010, Autor: Olivie Brabcová
Přečteno: 31042x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 39 čtenářů, celková známka je 1.46.
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře

NDkeecAvZYwLib
(Denny, 25. 11. 2015 - 17:57:01)
Odpovědět
Im on a course at the moment accutane cheapest price Mr Gomes works out of an untidy cubicle with four other top engineers in Building 43, the Mecca of search. There are papers strewn around, a headphone lies idly on his table and numbers are scribbled on a whiteboard.

peZjheBqMjxiBl
(Mario, 25. 11. 2015 - 17:57:00)
Odpovědět
What do you like doing in your spare time? accutane cheapest price But despite its reservations, Khameneis overall endorsementwill probably protect Rouhani against conservative hardlinersopposed to his pursuit of constructive interaction with theworld to ease Irans economically crippling isolation.

QxEvTJuJpG
(Bryan, 25. 11. 2015 - 17:57:00)
Odpovědět
Im a partner in buy cheap accutane uk I found this out a few years ago first hand after I resigned my position at a daily newspaper. Later that week my wife took me to a soccer game and I was able for the first time in my life to be a fan, drink beer, shout obscenities at the referees, opposing players and apparently I took my shirt off and danced around.

GtzQEQFGfxPoDXzxGkG
(Elisha, 25. 11. 2015 - 17:56:59)
Odpovědět
Enter your PIN order accutane online uk Whitman, who said in May that fiscal 2014 revenue growth was still possible, told analysts on a Wednesday conference call that growth next year was now unlikely given the poor performance of the Enterprise Group and PC divisions.

DMVgHsIdHdzcf
(Desmond, 25. 11. 2015 - 17:56:58)
Odpovědět
Could I borrow your phone, please? accutane online pharmacy uk We have reliable information that indicates several instances of FDLR units or commanders being integrated in FARDC commando units near the border with Rwanda, the Rwandan envoy said. In some instances, certain Force Intervention Brigade commanders are aware and supportive of such instances.

woWwUovPwuts
(Lamont, 24. 11. 2015 - 11:39:18)
Odpovědět
Im originally from Dublin but now live in Edinburgh vermox oral suspension wp The dollar index, which measures the U.S. currencys valueagainst a basket of currencies,, was flat and withinstriking distance of last weeks eight-month low of 79.627.Traders said it remained vulnerable to further selling.

gVAJLSQccnS
(Reginald, 24. 11. 2015 - 11:39:17)
Odpovědět
Whereabouts in are you from? mebendazole 100 mg br Japanese power monopolies will build 12 gas-fired powerplants next year as Tokyo struggles to make up for a shutdown ofnuclear reactors. South Korea, amid its own safety scandal, isalso looking to cut dependence on nuclear power, which wouldfurther boost its gas demand.

DptzFbheQwzfKFnTS
(Paris, 24. 11. 2015 - 11:39:17)
Odpovědět
I hate shopping sildenafil citrate 50mg fp The U.S. video game industry has shrunk for years as gamershave spent more time with free-to-play software on tablets andsmartphones. The industry is counting on the November release ofSonys PlayStation 4 and Microsofts Xbox One to re-igniteinterest in big-label games.

oyBnRUPnYboyUq
(Goodboy, 24. 11. 2015 - 11:39:16)
Odpovědět
What qualifications have you got? cheap dapoxetine zf However, the prospect that the deluge of data due to emergefrom reopened government agencies - including the jobs reportand retail sales and factory output data for September - couldinfluence that outlook has convinced many to hold their fire.

VLHopVhTTVVWTX
(Lynwood, 24. 11. 2015 - 11:39:15)
Odpovědět
How many weeks holiday a year are there? anyone buy clomid online ti More clashes erupted early Tuesday, with the Brotherhood claiming that one person was killed when police opened fire on a pro-Morsi march in Cairo. Police and health officials could not immediately be reached for comment.

JXylwscpNLvtbqeUEoH
(Eva, 24. 11. 2015 - 10:40:06)
Odpovědět
Your cash is being counted dapoxetine hci oh According to flash estimates released on Tuesday, resaleprices of HDB apartments in Singapore fell for the first time inover four years, with the index dipping 0.7 percent in theJuly-September quarter from the preceding three months.

JpMkuzzeKueE
(Casey, 24. 11. 2015 - 10:40:05)
Odpovědět
How many are there in a book? cheaper alternative to abilify yg It took some time for police to wake her when they arrived, and she was confused and distressed when awoken. Smentek smirked at police, as if he was proud of himself, and was arrested,” he said.

xmeeRKVnNkzGkVrXmcS
(Frankie, 24. 11. 2015 - 10:40:05)
Odpovědět
Im sorry, Im not interested abilify 1 mg ml jy Apax-owned Travelex has joined the rush for alisting on the buoyant London Stock Exchange, as the worldsbiggest foreign-exchange specialist eyes a 2014 share sale thatwould value the business at more than 1 billion pounds.

AlOqMAapvxCapo
(Martin, 24. 11. 2015 - 10:40:04)
Odpovědět
Weve got a joint account megalis vs dazzle eo It's always nice to splash out on an iconic swimsuit, especially from Melissa Odabash. But, thankfully the high street has also come up trumps this season with some fantastic stylish versions at a fraction of the price. This Huit number, favoured by Millie Mackintosh, is super flattering and has lovely chic detailing.

RqLKdsfGaeOP
(Hector, 23. 11. 2015 - 23:17:55)
Odpovědět
Im unemployed estradiol online kv Norton said the bodies were each in the fetal position, wrapped in several layers of trash bags. He said detectives continue to interview the suspect, who used his mothers address in Cleveland, the mayor said, in registering as a sex offender.

Priklad tohohle systemu za socializmu
(jirka , 14. 7. 2011 - 23:18:19)
Odpovědět
System podobny LETS uspesne fungoval v oblasti "praizka" mezi Opavou a Ostravou za socializmu.

Premen informaci mam od otce, ktery pak zastupovl v nekterych soudnich sporech majicich souvislost s timto LETS systememem.

Na zaklade tohoto systemu se zde postavilo vetsi mnozstvi vystavnych rodinych domku.

V cem byl problem:

Po valce zde zustala cast obyvatelstva, ktere dostavala duchody z Nemecka v Markach ale ty musela povine vymenit na bony. Za ty se nedala kopit zadna sluzba bez ohledu na to ze vubec koupe sluzby za socializmu byl problem, ale dal se za ne v Tuzeksu kopit material. Zaptit nekomu v bonech za "sousedskou vypomoc" prekracujici tehdy stanoveny limit bylo take nelegalni.
Jak to tedy fungovalo:
Takze se zavdely pracovni knizky v kterych se psalo napriklad odpracoval jsem u souseda na stavbe zdi ci pomocnych stavebnich pracech tolik a tolik hodin. No a stejny pocet mi sosedi museli vratit pri jeho stavbe.

Ty baraky takto postavene v desitkach kusu zde dosud stoji.


Ono to funguje skoro všude, jenom to nevíme...
(wenkovan, 7. 11. 2010 - 14:33:05)
Odpovědět
Ne na tak formalizované úrovni, ale prostá výměna zboží a služeb je velice rozšířená a došlo se k tomu přirozeně. U nás na vsi: za moje služby v rámci vesnice (údržba počítačů a s tím nabalené služby) neberu peníze, ale - potřebuju odvézt dřevo, ty máš traktor a valník. Reinstalace PC za pekáč buchet, objednání a instalace připojení k internetu za opravu auta. A nejsem zdaleka jediný, funguje to tak obecně.

Re: Ono to funguje skoro všude, jenom to nevíme...
(Tereza, 23. 11. 2010 - 18:42:54)
Odpovědět
Je to hlavně normální. V podstatě to taky dost souvisí i s přirozenou dělbou práce, protože "ten umí to a ten zas tohle"... Zkrátka, když vím, že můj soused umí opravit pocuchanou elektriku, proč bych měla volat neznámému elektrikářovi, kterému budu muset zaplatit prachy, které za takovou službu rozhodně dát nechci... když vím, že ten soused zase neumí štupovat ponožky, kdežto já ano... Princip protislužeb je podle mě hodně zdravý pro každé společenství, ať je to vesnice nebo jen činžák; za předpokladu, že nikdo nebude podvádět, proto to nemůže fungovat ve velkém měřítku.

mUPMlHKzMLUOf
(Keydren, 26. 1. 2012 - 23:13:37)
Odpovědět
Holy cconise data batman. Lol!

Co na to von Hayek?
(Luba, 12. 10. 2010 - 13:15:21)
Odpovědět
Zdá se mi, že tímto směnným systémem se inspiroval liberál a ekonom Friedrich A. von Hayek, když psal svoje "Soukromé peníze: Potřebujeme centrální banku?"

Von Hayek vychází z předpokladu, že: "Peníze jsou jediná věc, kterou by konkurence nezlevnila, protože jejich atraktivnost závisí na tom, že si uchovávají svoji drahotu." (str. 108)

Tedy,
dnes si banky nijak nekonkurují, protože obchodují s něčím, čehož ziskovost a stabilita je zajištěna státem. Banky vlastně drží své věřitele pod krkem díky tomu, že jim to stát garantuje.

Jak by bylo možno bankám status otrokáře odejmout?
Zavedením soukromých peněz a konkurence!

Založím si vlastní banku a začnu tisknout vlastní peníze. Protože nabídnu výhodnější kurzy a úvěry, než konkurence, stane se mnou emitovaná měna žádanější a získám větší podíl na trhu.

Lichváři vyhynou. Zbankrotují.

Hayek tvrdí: "(...) peníze, stejně jako dobré právo, musí fungovat bez ohledu na vliv rozhodnutí emitenta na konkrétní skupiny či jednotlivce." (str.136)

Hayek F. A. Soukromé peníze: Potřebujeme centrální banku? Praha : MegaPrint Praha, 1999.

LETS v Londýně
(Ondrej Profant, 24. 9. 2010 - 11:04:04)
Odpovědět
Nevím zda tu již padlo toto:
http://ekonomika.sme.sk/c/5036063/londynska-stvrt-zaviedla-vlastnu-menu.html

Jen pro info. I když je to trochu starší.

LETS v Londýně
(Ondrej Profant, 24. 9. 2010 - 11:02:29)
Odpovědět
Nevím zda tu již padlo toto:
http://ekonomika.sme.sk/c/5036063/londynska-stvrt-zaviedla-vlastnu-menu.html

Jen pro info. I když je to trochu starší.

těchto komunit je po světě 30 000 - a je i způsob, jak to provozovat ve velkém :)
(Kateřina Amiourová, 27. 8. 2010 - 07:52:00)
Odpovědět
Nejzajímavější pokus, který opravdu přinesl nevídaný prospěch, zorganizoaval Giacinto Auriti v obci Guardiagrelle - do té doby obci s největší sebevražedností z důvodu insolvence. Vyměnil tehdy liry za boby v poměru 1:1 ale následně bylo dohodnuto, že bony budou mít dvojnásobnou kupní sílu. Podařilo se oběh zrychlit asi na dvojnásobek a obec neuvěřitelně prosperovala, dokud jim to italský stát nezatrhl. Od té doby v Itálii probíhá pouze akce kráčející sleva, kdy se do oběhu dostávají tyto náhradná peníze na podobném principu, jako se tam platí kafe navíc pro náhodného příchozího: Je to hra - vezmeš si to - stejně se v obchodech dávají všude slevy - a pak to zkusíš udat.
Ve velkém to samozřejmě fungovat může - na úrovni státu - jde v podstatě pouze o to, vymoci si zpátky ukradenou monetářní suverenitu (od roku 1992 je ČNB jen vazalem MMF a parlament do toho nesmí zasahovat), odbourat 400 let starou doktrínu církve o nezbytnosti emise peněz v podobě dluhu - a hotovo! Stejně byla ta krádež monetární suverenity protizákonná - nikdy nikdo na ni nemohl mít mandát, protože suverenita monetární je jedním z primárních předpokladů suverenity národa, a tedy nezcizitelná. Celý státní dluh jak vidíme je protiprávní. Mezinárodní měnový fond a Světová banka jsou ovšem Rothschildovské organizace sloužící ke zvětšování jeho moci nad světem. Jestli se ptáte, odku d přišla privatizace vodních zdrojů - již i na nové studně se montují vodoměry - tak to je právě odsud. Rothschild je v nové době nejproslulejší právě vytvořením doktríny o nezbytnosti přiřčení zdrojů - alias privatizaci toho, co patřilo národům, buď jako přírodní bohatství nebo pořízeno z daní a práce.

podminky fungovani
(Marast, 24. 8. 2010 - 13:29:43)
Odpovědět
uzavřená komunita
lokální zázemí, osobní setkávání členů
noví členové jen přes doporučení nebo pozvánky
pestrost oborů služeb, výrobců, řemeslníků / dostatek aktivních členů
totální průhlednost veškerých směn, obchodování se službami a materiálem

k debate:
princip řešení odpadlíků
právní hranice, omezení, hřiště
mobilní internetová verze

Paráda
(Vlasec, 24. 8. 2010 - 10:08:17)
Odpovědět
Zrovna před pár dny jsem psal na iDnesu článek "Hrozí kutilům vyhynutí?" a teď čtu o LETS ... myslím, že to je zajímavý nápad, jen teda nevím, jak daleko pak od sebe běžně bydlí členové?
Jinak pokud jde o daňový únik, když si vařím polévku, to mi nezdaní, ale když si na oběd vydělám v zaměstnání a polévku koupím v hospodě, platím daně za sebe, DPH, a v ceně daně z platu zaměstnance atd. a to mi už připadá docela nefér.

Re: Paráda
(Okolojdoucíí, 25. 8. 2010 - 15:05:48)
Odpovědět
LETS systém obvykle pokrývá oblast několika obcí, často jde např. o údolí, ale může jít klidně jen o jednu vesnici; Dá se předpokládat rozloha systému v jednotkách až několika málo desítkách kilometrů v průměru. V naší kotlině to může znamenat i celý okres. Vzdálenost členů od sebe může být různá, záleží na tom, kolik jich je; Mohou být o dům vedle, na druhém konci vesnice, za kopcem v sousední vesnici nebo v sousedním městě. Je to různé, většinou je "mapa" taková chuchvalcovitá.

BpXJXgwDPhnBMUYunv
(Marge, 26. 1. 2012 - 21:39:50)
Odpovědět
Why do I bother calilng up people when I can just read this!

NTdlRDczDsFPgJy
(hqbwtlwyh, 27. 1. 2012 - 17:43:04)
Odpovědět
BRGLTK iahlwdoqdsyo

Další chyba
(Martin, 23. 8. 2010 - 17:50:07)
Odpovědět
"V Čechách naleznete tyto komunity také. V provozu je Pražský LETS pod agenturou Gaia a Rozlet v Brně..."

O žádném Brně v Čechách jsem neslyšel. Neměli jste na mysli "na Moravě"?

BNdMxJwEVNrdGUH
(Tanner, 23. 11. 2015 - 22:58:41)
Odpovědět
An estate agents disc dapoxetine for sale superficial The main competition issue will be in media buying, where advertising agencies purchase TV or print ads on behalf of customers. Pivotal Research analyst Brian Wieser estimates that Publicis Omnicom will account for almost 20 percent of global media spending and closer to 40 percent in the United States.

qjhGKJlGfHtxs
(Wally, 23. 11. 2015 - 22:58:41)
Odpovědět
A Second Class stamp avalanche order motilium dough The consumer group was quoted between £751 and £2,280 as the cheapest price for a 22-year-old car driver living in a high-risk area. Even for a lower risk scenario, quotes varied by £150 across the 10 websites.

XXzcuNoAomzSKXbvpB
(Ramon, 23. 11. 2015 - 23:47:26)
Odpovědět
Will I get travelling expenses? hist order eriacta kitchen A Downing Street source said Mr Salmond clearly hadn't read the proposed question for the referendum, adding that independence meant giving up the single UK market, EU rebates, automatic NATO membership and the pound.

fxVKyMrDXfsqe
(Charlotte, 23. 11. 2015 - 23:47:27)
Odpovědět
Im interested in this position attributed dapoxetine india vaguely Obstructive Sleep Apnoea (OSA) is a sleeping disorder that affects breathing during sleep as the relaxation of muscles and soft tissue in the throat cuts off the sufferers airway for 10 or more seconds.

KkqZVZtNbqVgXkipg
(Willian, 23. 11. 2015 - 23:47:27)
Odpovědět
Im a housewife fishing businessman priligy price chart To be fair, we weren’t staying in Venice, but on the mainland, 20 minutes away in the handsome little market town of Mirano (not to be confused with the island of Murano, famous for its glass making).

HzxkCHFnUSnGV
(Antony, 23. 11. 2015 - 23:47:28)
Odpovědět
I came here to work cram entitle where to buy mebendazole republic “Based on this information, we recommend that after you have applied a sunscreen spray labeled as flammable, you consider avoiding being near an open flame, sparks or an ignition source,” read the agency news release from FDA medical officer Dr. Narayan Nair.

eLZVGcFCgOXsQmyr
(Adalberto, 23. 11. 2015 - 23:47:29)
Odpovědět
Free medical insurance impostor circular can get prescription clomid pizza violently “Should a Pepsi guy wear a Coke hat to his interview? It’s stupid. As a team leader, would I wear the hat of my competition to inspire my team? No, it’s stupid. Everyone’s right except Colin on this one.”

BkrzkzKQpTkcd
(Major, 24. 11. 2015 - 10:37:29)
Odpovědět
A pension scheme paxil 10mg reviews qo Rep. Mike Thompson, D-Calif., chairman of the House Gun Violence Prevention Task Force, challenged the majority in the House to provide alternative legislation if it would not allow for a vote on universal background checks.

igzkLIqJCoOmiuOF
(Colin, 24. 11. 2015 - 10:37:30)
Odpovědět
magic story very thanks purchase flomax online dd Some of the world’s poorest countries made the biggest strides, with Bangladesh, Ethiopia, Liberia, Malawi and Nepal meeting the Millennium Development Goal for the reduction of child deaths, ahead of the 2015 deadline.

MdXolJnoHjkY
(Anderson, 24. 11. 2015 - 22:18:42)
Odpovědět
Remove card abilify discount coupons kn For 33-year-old Naina Patel, who gave birth to Gabrielle, the compensation outweighs the downside. The wife of an auto-rickshaw driver with three daughters of her own, she had to live in a hostel for nine months with 60 other surrogates so the clinic could monitor her health.

hIYXtdgjlfD
(Aaliyah, 24. 11. 2015 - 22:18:45)
Odpovědět
Some First Class stamps megalis 20 mg review uq Forbes writers have the ability to call out member comments they find particularly interesting. Called-out comments are highlighted across the Forbes network. Youll be notified if your comment is called out.

cAhxpHyQyqAeOeTmPq
(Jaime, 24. 11. 2015 - 23:05:58)
Odpovědět
I work here vermox mexico ut Stein, who has talked about the risk of Fed bond buying leading to asset bubbles, said that one way to reduce uncertainty and accompanying market volatility would be to link cuts in bond buying directly to economic data.

OZIbsJDFeMeUOCu
(Jerrold, 25. 11. 2015 - 19:01:55)
Odpovědět
Ill send you a text http:www.acrissul.com.brnoticias buy cheap flovent But Alpari analyst Craig Erlam said previous levels ofsupport at 6,423 and 6,409 should stem the indexs downwardmove, below which the 200-day moving average, at 6,397, shouldkick in and provide strong support.

CzXOVhvqDvrcikCJxRt
(Angelo, 26. 11. 2015 - 04:06:37)
Odpovědět
Go travelling accutane amazon uk He came to prominence for attempting to organize sanctioned gay pride rallies in Moscow starting in 2006, and has spent years tangled in legal cases against Russia in Strasbourg. The municipal authorities have regularly banned the rallies.

AUBIYSCYkRprRgSv
(Mackenzie, 26. 11. 2015 - 04:06:37)
Odpovědět
Im on a course at the moment cheapest place to buy accutane We are not the only websiteperson thinking along this line and a number of developers already understand this, “I don’t think iOS 7 beta 4 or 5 will fix this crashing problem, it will be down to Google to fix with an app update before the public launch takes place”, is what one developer added.

cxrEyCrMQdlWTN
(Scott, 26. 11. 2015 - 04:06:38)
Odpovědět
Photography is accutane prescribed in the uk Everybody in the ballpark, 50,000 are rooting against me and yelling as loud as they can. Thats fun for me. I enjoy it just as much as being at home and having that atmosphere as well. You thrive off it.

PdlgwRYDTqxBrpHgfB
(Gilbert, 26. 11. 2015 - 04:06:39)
Odpovědět
Canada>Canada cheap accutane canada Stewart was set to be married Aug. 10. Lennon was the best man. Lennon and Stewart were thrown into the river after their boat crashed into a construction barge Friday night. Four other friends, including Stewart’s fiance, Brian Bond, and the boat operator, Jojo John, were hospitalized.

LpcoJKwOTyn
(Antonio, 26. 11. 2015 - 04:06:39)
Odpovědět
I sing in a choir buying accutane in thailand The ongoing meltdown in regional currencies is starting tonegatively influence all risk assets and, for the moment, ishelping create a bid for the Treasury market, said John Briggs,U.S. rate strategist at RBS Securities in Stamford, Connecticut.

jwjqCExwqgZagT
(Numbers, 26. 11. 2015 - 04:50:30)
Odpovědět
What do you do for a living? where can i buy avanafil zg Over the weekend former South African President Thabo Mbeki was quoted in the South African press as saying,I am quite certain that Madiba will be discharged. I know the doctors who are working with him (Mandela) are very good people...theyre doing an excellent job.

AYfxtpcDElAkH
(Curt, 26. 11. 2015 - 04:50:31)
Odpovědět
Im on a course at the moment buy stendra nr In a securities filing late Tuesday, MMX acknowledged thatit is looking for business opportunities that could enhancevalue creation for shareholders, without saying whether any ofthose initiatives include a merger or acquisition.

GsTutrDXuXzMqv
(Millard, 26. 11. 2015 - 04:50:31)
Odpovědět
Ive just graduated cheap trazodone online vw The video game industry, which has been struggling withflagging sales, is awaiting the November release of MicrosoftCorps Xbox One and Sony Corps PlayStation 4,in the hope that new hardware will boost sales.

iphUjHtuROEOVLZk
(Donny, 26. 11. 2015 - 04:50:32)
Odpovědět
I need to charge up my phone use of trazodone ia At other clubs, the situation has become more complex over the decades - with a separation of ownership of team and stadium - leaving them vulnerable to those who might look to buy a stadium for its potential development value rather than sporting reasons.

lets jinak
(LukyValient, 23. 8. 2010 - 15:52:13)
Odpovědět
V mém okruhu přátel takto celkem skvěle funguje kafe a potažmo cigarety a to zaroveň i jako časová délka.. př.: "Šel jsem k němu, jedno kafe mi uvařil za to, že jsem mu donesl jeho cd, druhé vyměnil za 2 cíga, cesta k němu trvala asi 2 a půl cíga" :D Dokonce jsme svého času dospěli i "předplacenému kafi", kdy každý měl svůj účet kafí a mohl s nimi manipulovat :D přenášet 5 kafí na druhého za pomoc se dřívím atd :D Jen mě to dovedlo k myšlence, že jde o to samé v miniprovedení :D

Rozdíl
(minio, 23. 8. 2010 - 14:30:15)
Odpovědět
V čem přesně se to liší od "normálních" peněz, kromě toho, že nejsou vydávány centrální bankou?

Re: Rozdíl
(next_ghost, 23. 8. 2010 - 16:41:35)
Odpovědět
Nijak. Smyslem tohohle systému je jen vyřešit lokální nedostatek "normálních" peněz, který brání normálnímu fungování lokálního trhu.

Re: Rozdíl
(Okolojdoucíí, 25. 8. 2010 - 14:47:15)
Odpovědět
Například v tom, že nemá smysl LETS-peníze hromadit, neboť jich nikdy není nedostatek. A nejde je úročit, což je jedním ze základních pilířů všech LETSů.

vtipne ale naivni
(markus, 23. 8. 2010 - 14:12:43)
Odpovědět
jednou za cas to nekdo nekde vytahne - od fazoli na intenretu po tistene "penize" v realu. jako poklad pro sociologicke studie je to fajn, jako funkcni system to nikdy nefungovalo a fungovat nebude, je to utopie, stejne jako komunismus.

Re: vtipne ale naivni
(Bročák, 25. 8. 2010 - 10:22:14)
Odpovědět
Není pravda že tyto systémy nikde nefungovali. Ve 30. letech minulého století se v Německu během krize začala používat "uhelná měna". Majitel dolu na uhlí tak čelil hyperinflačním tlakům, které drasticky devalvovali tehdejší německou marku. Tiskl vlastní měnu, jejíž množství v oběhu bylo spjato s množstvím vytěženého uhlí a jednou do měsíce bylo nutno ji směnit za uhlí. V místě působnosti se pak stala náhradním platidlem jako prostředek směny, který nestrácel svoji hodnotu (výměna za uhlí).

Re: Re: vtipne ale naivni
(sysel, 26. 8. 2010 - 12:07:19)
Odpovědět
takze porovnavate menu podlozenou komoditou(uhlim) s menou jejiz hodnota je ciste virtulni? nezda se vam ze to kulha na obe nohy?

prvniho aprila uz bylo
(sysel, 26. 8. 2010 - 13:28:13)
Odpovědět
omluvte muj kriticky/posmevny ton, ale clanek me uplne rozsekal, jedna perla za druhou a jako tresnicka eko agitka
taky je docela usmevne, ze z uvedeneho prikladu je zrejme, ze aby takovato vec fungovala, tak se musi neustale dodovat, at uz realnymi penezi nebo casem

ale k veci, mohl by nekdo uvest priklad kdy to opravdu funguje(tady a ted), kdy opravdu probihaji realne transakce(ne ze se parta kamaradu sejde jednou tydne/mesicne a jen si hraji) a hlavne tam jsou k dispozici sluzby/zbozi ktere by vam kamaradi neudelali/nedali zadarmo

jak se resi ta spravedliva cena za sluzbu/vec? kdo urcuje o kolik je narocnejsi treba vycisteni zumpy proti lekci hrani na kytaru? to se vsichni sejdou a odhlasuji sazebnik? protoze kdyby se to nechalo na domluve tech 2 zucastnenych tak za prve je to nachylne na podvod(nadhodnocene transakce) a za druhe v okamziku kdy v systemu bude nejaka sluzba zadana a nedostatkova tak se nastartuje inflace

proc by mel treba zemedelec vstupovat do tohoto systemu? vzdyt vetsinu nakladu stejne musi hradit pravymi penezi (osivo, hnojiva, postriky(i bio se hnoji a strika), technika ...), protoze spousta zdroju v lokalnim meritku neni k dispozici

nevadi vam ta minimalni bezpecnost? to ze je k dispozici prehled transakci prece automaticky bezpecnost nezarucuje, z clanku vyplyva, ze vsechno bezi na jednom serveru, v male komunite bude nejspis jen jeden admin, jak zabranit tomu aby nepodvadel? samozrejme nemam na mysli nic tak trivialniho jako prime pripisovani si jednotek, ale staci aby vytvoril virtualniho cloveka neco mu za jednotky "prodal" a virtualni osoba by se pak "odstehovala", pravidelne provadeni detailniho auditu by tomu samozrejme zabranilo, ale kdo bude delat tuhle nudnou a casove narocnou praci?


Re: prvniho aprila uz bylo
(fikus, 26. 8. 2010 - 16:35:35)
Odpovědět
1) spravedliva cena: ja bych byl klidne i pro pouhe pocitani odpracovanych hodin. ty jsi mi hodinu rezal drevo, ja tobe hodinu hlidam decka.

2) externi zdroje: zemedelec musi kupovat za klasicke penize hnojivo a presto muze produkt prodat v LETS systemu lepe nez kdyby to dal hypermarketovemu retezci pod cenou vyroby.

3) minimalni bezpecnost: komunita si muze urcit auditory ze svych rad, kteri klidne kazdy den kouknou na zaznamy, treba 15 minut denne.

hpUnXYxFpwsS
(Martha, 29. 1. 2012 - 05:55:31)
Odpovědět
I came, I read this atricle, I conquered.

ALgcemFEwExbH
(Gloriana, 27. 1. 2012 - 01:41:31)
Odpovědět
Great stuff, you hpeeld me out so much!

QuDLjycZzGvGXyrCh
(puowrmew, 27. 1. 2012 - 17:37:58)
Odpovědět
MnIFOU cmufygbzyvaf

Re: vtipne ale naivni
(Okolojdoucíí, 25. 8. 2010 - 14:50:04)
Odpovědět
Byste se divil, kolik těch systémů funguje na světě, zejména v Anglii a v Austrálii. A nejsou to jen několikaleté projekty, některé systémy žijí už pár desetiletí. U nás zřejmě není situace (zatím) tak špatná, aby bylo potřeba mít alternativu k oficiální měně, která je v rukou nenasytných mamonářů.

Podvodnik
(Petr, 23. 8. 2010 - 01:05:30)
Odpovědět
Za jak dlouho me to zablokuje, kdyz budu podvodnik, ktery jen cerpa cizi zbozi a sluzby, ale sam nic do systemu nedava? Tedy pokud budu trvale v minusu a to stale vetsim? Existuje nejaky obranny mechanizmus? Skeptici totiz tvrdi, ze v kazdem spolecenstvi, citajicim vice nez jednoho cloveka, se vyskytuje alespon jeden podvodnik :-)

Re: Podvodnik jsi nesjpis ty :)
(ehm, 23. 8. 2010 - 12:24:19)
Odpovědět
Vidíte, mne to taky napadlo..ale rekl jsem si, ze sam bych to neudelal, tak proc jini...

Re: Podvodnik
(petrvlk, 23. 8. 2010 - 21:04:40)
Odpovědět
protože ten mínus neexistuje

Re: Podvodnik
(Okolojdoucíí, 25. 8. 2010 - 14:52:54)
Odpovědět
Obranný mechanismus je ten, že stavy účtů (především zůstatky a objem uskutečněných transakcí) jsou veřejné. Každý člen komunity je tedy obeznámen s tím, kdo jak komunitu (zne/vy)užívá a podle toho se může zařídit - velkým dlužníkům odmítají členové komunity poskytovat služby, velcí přebytkáři zase nemusí být schopni své služby prodat.

Zajímavé
(Petr Čaněk, 22. 8. 2010 - 09:26:21)
Odpovědět
Rozhodně mě to zaujalo... Myšlenka to je určitě pěkná, jen by mě zajímalo jak je to s tranferem LETS -> normální měny - jak se k tomu LETS staví a zda to využívají. Není někde na internetu stráka, která LETS popisuje důkladněji? Rád bych si o tom přečetl víc informací. Děkuju.

Re: Zajímavé
(Tomáš Klapka, 22. 8. 2010 - 09:31:35)
Odpovědět
Co google, co wikipedia? :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Local_Exchange_Trading_Systems#External_links

Re: Zajímavé
(Okolojdoucíí, 25. 8. 2010 - 14:54:43)
Odpovědět
České informace jsou na http://lets.ecn.cz/ Je tam odpovězena i otázka danění v českém prostředí.

kqNuypDxhBJYVmHJBv
(Lucinda, 26. 1. 2012 - 12:24:15)
Odpovědět
Shiver me timbers, them's some great informtaoin.

umThhkcuYHMETxxhaCn
(zhgabmhmh, 26. 1. 2012 - 17:32:54)
Odpovědět
hwE0xo ndgqpgkbzwxj


(Mirator, 22. 8. 2010 - 09:07:44)
Odpovědět
zajímavé,nikdy jsem o tom neslyšel,ale líbí se mi to :) akorát je škoda,že tohle nemůže fungovat ve velkém měřítku.

Re:
(Ruthion, 23. 8. 2010 - 08:53:53)
Odpovědět
To není škoda, ale největší výhoda.

Re:
(Ruthion, 23. 8. 2010 - 09:02:51)
Odpovědět
Čistě prakticky vzato - jde o daňový únik, alespoň v systémech, kde to není nějak ošetřené. Většinou je ale ze strany úřadů toto tolerováno protože nejde o nijak velké finanční částky, stejně jako "Díky za to dříví, máš u mne pivo.", nebo proto, že neexistuje předpis, jak tyto vztahy danit/postihovat/posuzovat.

Pokud ale podnikatel má velkou část příjmů "v žaludech", jistě najde nějaký způsob, jak tyto příjmy legalizovat a zdanit, u mnoha LETS systémů je dokonce definovaný kurz ke státní měně.

Chyba
(Adam, 22. 8. 2010 - 09:04:23)
Odpovědět
Prosím opravit a kontrolovat po sobě, než něco vydáte. Fandím.

vůči všem ostatním "zavedených" ekonomickým systémům

Re: Chyba
(haw, 22. 8. 2010 - 09:26:18)
Odpovědět
díky, opraveno
testujeme systém čtenářských korektur ;-)


Přidat komentář

Jméno
Nevyplňujte <- toto políčko nechte prázdné
Předmět
Obsah:Věda a technika
články v rubrice

29. 12. 2012 | 973
Vzdělávání budoucnosti: Realističtější pohled
25. 12. 2012 | 59
Sedm aspektů vzdělávacího systému 21. století - díl třetí
14. 12. 2012 | 669
Sedm aspektů vzdělávacího systému 21. století - díl druhý
4. 12. 2012 | 164
Sedm aspektů vzdělávacího systému 21. století - díl první
6. 9. 2012 | 4058
Pomozte obnovit pamětní desku "Ku výstavbě tisícího kilometru železnic lokálních v Království českém"
22. 7. 2012 | 339
INDECT Velký Bratr přichází do EU
24. 10. 2011 | 360
Komu patří výsledky vědy?
14. 7. 2011 | 444
Miluji Evropskou unii
31. 5. 2011 | 733
Je to tak. i.ON je pirát!
30. 4. 2011 | 562
Projekt elektronického zdravotnictví – podvod na důvěřivých pacientech
15. 3. 2011 | 2014
Proč se nebojím japonských jaderných reaktorů
5. 12. 2010 | 2687
Ikarie je mrtvá, ať žije XB-1
23. 11. 2010 | 3343
Volba je věda – naděje pro otevřený přístup ke vzdělání?
24. 10. 2010 | 9486
Týden otevřeného přístupu k výsledkům vědeckého výzkumu
9. 10. 2010 | 7702
Našli jsme první obyvatelnou planetu mimo Sluneční soustavu?
9. 9. 2010 | 96371
Vláda nemá ráda free software
22. 8. 2010 | 805
Olivie Brabcová: LETS systémy – tiskneme si s kamarády DIY peníze
8. 8. 2010 | 175
Laboratorní kachna: Ruské borovice protestují proti globálnímu oteplování
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 1774
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 18944
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 2629
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 27450
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  *Fotogalerie  @VideoChat  Vzkaz Evropě  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.