24. 9. 2018, 12:27

Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
Vážně se musíme připravit na čtvrtou bednu?


Anglický originál tohoto článku původně vyšel v polovině prosince loňského roku. V souvislosti s odsouzením Víta Bárty a dalšími událostmi v nedávné době ale bohužel opět získal na aktuálnosti.19. 4. 2012

Když sleduji legislativní ohavnosti zvané SOPA, PIPA a NDAA ve Spojených státech kráčet ve stopách zákonů DMCA a Patriot Act, napadá mne při tom, že se nejspíš naplňuje nejhorší možný scénář pro občanská práva.

Vnitřní diskuze ve švédské Pirátské straně se dlouho točila kolem toho, že naším úkolem je zabránit Evropě propadnout se do totalitního fašismu. Spojené státy jsou ztracené, už jim není pomoci a propadnou se. Naším úkolem je zabránit Evropě, aby je s nadšením nenásledovala, a včas přeseknout provaz. Před pěti lety to bylo zřejmé a dnes je to do očí bijící.

Bolestivý článek

Napsat tento článek mi trvalo hodně přes 24 hodin, po týdnu odkládání. Když už vím, co chci říct, typický článek mi trvá 30 až 45 minut. Tady nebyl problém v tom, že bych nevěděl, co chci říct, ale že jsem toho chtěl říct tolik a nevěděl jsem, jak daleko se odvážím zajít. Nakonec jsem se rozhodl, že se nebudu krotit a prostě své myšlenky otevřeně vyložím na stůl.

Na tohle téma existuje skvěly mem, který mnozí citují. Svoboda se hájí pomocí čtyř beden: od mýdla, volebních, pro porotu a od munice. Používejte v tomto pořadí.

Protože tohle je globální blog, musím a chci tu vysvětlit tuhle americkou slovní hříčku. Tyhle „čtyři bedny“ totiž nebudou hned jasné lidem, jejichž mateřštinou není angličtina a žijí mimo americkou kulturu:

  • Bedna od mýdla: Bedna, na které stojíte na ulici, když se veřejnosti snažíte vysvětlit svoje názory. Přeneseně, vytváření veřejného mínění o vaší záležitosti.

  • Volební bedna (volební urna): Veřejné svobodné demokratické volby. Když zákony nefungují a zvolení zastupitelé to nechápou, vyměňte je.

  • Bedna pro porotu: Když to nechápou žádní veřejní zastupitelé, ani ti zvolení, ani ti kandidující, předposlední linií obrany je soudní systém, který může zrušit zákony omezující ta nejzákladnější práva. (V americkém soudním systému kromě soudce v některých případech rozhoduje také porota složená z řadových občanů. Porota obvykle zasedá v uzavřené ohrádce, proto „bedna“ — pozn. překl.)

  • Bedna od munice: Pokud je systém natolik prorostlý korupcí, že se všechny státní složky chovají jako jedna jediná, a zákony není možné změnit v zájmu ochrany základních svobod, zbývá jen jediná možnost.

Momentálně jsme už u třetí bedny a i ta začíná selhávat. Snažím se opravit druhou bednu, aby se aspoň Evropa ubránila. Ale je to obrovské sousto, přestože čistě statisticky je to možné. A co hůř, lidé u moci vytvářejí atomsféru, kde fakta a vzdělání jsou vnímána jako dětinská zábava.

Zákonodárství se stalo antivědeckým, řízeno hlavně čtyřmi zájmovými skupinami, které nechtějí, aby fakta překážela jejich variantě ideologie-náboženství. Ponaučení z doby osvícenství se stále častěji stávají překážkou. Z informací se stalo něco nebezpečného, a přitom jsou šířeny dříve nevídanou rychlostí. Možná proto jsou vnímány jako nebezpečí.

„Střezte se těch, kteří by vám chtěli odepřít přístup k informacím, protože se v duchu vidí být vašimi pány.“
— Komisař Pravin Lal

Tyto události ženou vpřed čtyři hlavní skupiny. Každá přispívá trochu jinak, ale dohromady tvoří smršť, která uzavírá společnost.

  • Politici apatičtí k technice: Zákonodárci, kteří nejen nechápou technické dopady svých rozhodnutí a regulací, ale navíc se pyšní tím, že nechápou infrastrukturu společnosti: jako by taková snaha byla pod jejich úroveň. Také se snaží uhrát body posluhováním dalším třem skupinám a hloupými vtípky na adresu svých kolegů, kteří chápou technické důsledky projednávaných návrhů.

  • Kopírovací průmysl: Průmysl ohrožený zastaráním v důsledku kombinace samotného konceptu občanských práv se současnou informační technologií. Protože pokrok techniky se nedá vrátit, snaží se zbourat to druhé.

  • Bezpečnostní kšeftaři: Vybraná hrstka lidí na seškrtávání jedné občanské svobody po druhé vydělává majlant. Podívejte se třeba na svlékací skenery na letištích. Přesně ta sorta lidí, kteří pro zisk rozpoutají válku; „koho zajímá, že nějakých sto tisíc zemře“. Proč nejmenovat „Halliburton“ a „Blackwater Security“?

  • Různí totalitářští fundamentalisté: Rozhodně není nouze o lidi, kteří by vám chtěli diktovat, jak máte žít svůj život. Ať už chtějí vaše svobody ořezat v zájmu zachování hodnot Křesťanství, Islámu, Socialismu nebo nějaké jiné příručky, která předstírá, že obsahuje všechny odpovědi, v podstatě jsou všichni stejní. Absolutně nejhorší sorta jsou ti, kteří předstírají, že to dělají „v zájmu dětí“, jako třeba ECPAT.

Když se tihle dají dohromady, vznikne smršť tvořící zákony, které nejsou v zájmu veřejnosti, ale proti veřejnosti ve prospěch několika zájmových skupin. Takto schválené zákony tak nemají sebemenší problém s odebíráním všech našich svobod, od práva na soukromí a svobodu projevu/názoru (kopírovací průmysl) po naše právo svobodně chodit po ulici a dokonce samotné právo na život (bezpečnostní kšeftaři). Proto je nutné vytvořit prostředí doslova nepřátelské k faktům a nezávislým výzkumům. Už se to jednou povedlo (opět: kopírovací průmysl, „terorismus“).

Vezměme si jako příklad semipolitickou vědu zvanou kriminologie. Vědu založenou na důkazech zkoumající co se stane, když zákony, jejich vymáhání a vynášení rozsudků uspořádáte určitým způsobem. Jedním z jejích klíčových konceptů je mezní odrazení, podle kterého když někdo spáchá zločin, vaším cílem je zajistit, aby se násilí už dále nestupňovalo, takže vždy bude existovat ještě tvrdší trest, kterému se pachatel bude moct vyhnout.

Například když za loupež i vraždu bude stejný trest, pro zloděje bude logické zabít každou oběť, protože když ho chytí, nebude to mít vliv na výši trestu. Právě naopak — bude o jednoho svědka míň, a tedy menší riziko, že vás chytí. Proto je nutný výrazně tvrdší trest za vraždu než za loupež. To je příklad mezního odrazení.

Včera v noci (15. prosince 2011 — pozn. překl.) Senát spojených států tuto vědu ignoroval a většinou 86 hlasů ku 13 schválil, že kdokoliv může být neomezeně dlouho držen ve vazbě, nebo dokonce popraven, bez soudu i obvinění. 86 ku 13! Proto jsem napsal, že Spojené státy jsou už ztracené. Protože co se stane, když člověka můžou zavřít do vězení a dokonce rovnou popravit bez ohledu na to, jak moc se snaží dodržovat zákony? Když už se nikdo neobtěžuje ani s předem rozhodnutou soudní fraškou? Včera jsem o tom tweetoval. Dokonce jsem zmínil i Čtvrtou bednu.

Fotografie 100+x retweetovaného tweetu:
Fotografie 100+x retweetovaného tweetu: "Když kdokoliv může být neomezeně dlouho zavřený za nic, už není důvod dodržovat žádné zákony." Označený Mezní odrazení, NDAA, 4. bedna

Navíc propaganda už to začala používat proti řadovým odpůrcům. Lidem, kteří nesouhlasí s papaláši. Ta věc s časově neomezenou vazbou a popravami se ve Spojených státech sice bude týkat jen „teroristů“, jenže zároveň byli řadoví demonstranti na shromážděních označeni za „nízkoúrovňové teroristy“. Člověk nemusí být génius, aby mu došlo, kam tohle směřuje, přestože spousta lidí pochopitelně trpí sebeklamem normálnosti — naprostým odmítáním vnímat události, které se dějí přímo před jejich očima. Jak už jsem řekl, USA čeká několik opravdu temných desetiletí.

Dovolte mi nastínit závažnost situace. Až budou zákony tohoto druhu schváleny a několik lidí bude zmizeno, když uvidíte několik policistů jdoucích směrem k vám, logickou možností bude prostě je z dálky zabít. Vlastně vám to už nic horšího nemůže přinést, a zvýší to vaše šance na přežití a svobodu. A lidé se začnou seskupovat, aby si v tom navzájem pomáhali — dost rychle. V tu chvíli už zákony nic neznamenají (i kdyby probíhaly předem rozhodnuté soudní frašky); pouliční schopnosti rozhodují doslova o vašem životě a smrti.

Ve Švédsku před pár lety zafungoval podobný sebeklam normálnosti, když bylo soukromí likvidováno v zájmu všeobecného odposlechu telefonů. Kdokoliv mohl být a je odposloucháván, hromadně, bez soudního příkazu, oznámení, podezření ze zločinu a ničeho dalšího. Když jsme pořádali protestní shromáždění a četli připravovaný zákon kolemjdoucím, slovo od slova přímo ten zákon, nikdo nám nevěřil. Prostě nám odmítali věřit, že by se něco takového mohlo dít. Mysleli si, že si to vymýšlíme, a bylo to moc neuvěřitelné, než aby si to ověřili. To bylo v mém politickém životě jedním z nejvíce frustrujících období vůbec. Ještě se k tomu vrátím v pozdějším článku.

Ale ilustruje to jinou podstatnou věc. Klíčové zbraně nejsou ty, které vysokou rychlostí metají olovo, měď nebo ocel, ale mobilní telefony. Když budete pozorovat mladší generaci — tím je obecně myšlena mladší polovina populace — když vidí probíhající zločin, všichni vytáhnou mobilní telefony, ale ne aby volali policii. Všichni vytáhnou mobilní telefony a začnou nahrávat, pokud možno se samotným procesem nahrávání probíhajícím někde mimo samotný telefon (který je v nebezpečí zničení kvůli blízkosti probíhající události).

Slim Amamou, Pirátský aktivista z Tuniska, který působil jako ministr v tuniské vládě, si všiml, že všechny aktivistické fotky z arabského jara vždy zachycovaly další lidi fotící stejný výjev pomocí mobilů. Takže hlavní motor revoluce jen nepoháněl vše vpřed — zároveň dával zřetelný návod, jak pomoct šířit důkazy dalšího týrání.

Šlechta má důvod snažit se ovládnout net za každou cenu. Stejný důvod, kvůli kterému o něj musíme bojovat.

Věřím, že si bezpodmínečně musíme zvolit cestu demokracie, dokud existuje naděje, že demokracie přinese svobodu. Jenže tato cesta se bohužel uzavírá — je uzavírána našimi volenými zastupiteli ve prospěch zájmových skupin. Zisků a fundamentalismu. Ještě není zcela uzavřená, ale spousta aktérů na jejím uzavření horlivě pracuje.

Jsem běloch, muž středního věku v Evropě. Vzdělaný podnikatel. Dokonce vyznamenaný jako jeden z největších myslitelů světa. Podávám si ruce s prezidenty, představiteli vlády a ministry po celém světě. Dokud si jen půjdu svojí cestou, nemusím se od vlády bát absolutně ničeho. Logicky bych si měl uvědomit jako jeden z posledních, že by k něčemu takovému mohlo dojít.

Tahle myšlenka není tak děsivá, kdyby byla chybná, jako kdyby byla správná: možná jsem. Možná si to spousta ostatních myslí, ale neříkají to nahlas. Jestli je to tak, velká část západní široké veřejnosti sledovala arabské jaro a psychicky se připravovala na možnost, že během svého života budou muset udělat to samé.

Někteří lidé věří, že Evropa obecně (a zvláště skandinávské země) je přístavem naděje. V následujících článcích ukážu, že tu máme politiky, kteří si podle všeho nepřejí nic jiného než následovat Spojené státy do temnoty. Jenže — což je důležité — Evropa se ještě může zachránit. Aktivismus tu stále může přinést výsledky, stejně jako politická práce, tvrdá práce v ulicích. Můžeme tenhle trend obrátit. Můžeme. Můžeme a musíme.

Nechci dojít až do situace, kterou popisuji v tomhle článku. Nechci. Proklínám lidi, kteří tohle páchají a nutí mě uvažovat tímhle způsobem. Ale když po letech protestů a tvrdé práce s cílem jít jiným směrem budu do takové situace vtažen, přizpůsobím se tomu, budu bojovat za svobodu, jak bude v mých silách, a budu ostatním pomáhat organizovat se za stejným cílem. Od psychických příprav jsem pokročil k praktickým přípravám na děsivou a drastickou možnost, že budoucnost bude ošklivá, hodně ošklivá.

Pistole a terč nahoře na ilustrační fotce k tomuto článku narozdíl od 99% fotek na tomto blogu nepochází z fotobanky. Tuhle konkrétní fotku jsem vyfotil na svém stole půl metru od místa, kde sedím.

TL;DR z pera Anonymous: „Prosba Evropě — nechoď ve šlépějích Spojených států. Totalitní fašismus není legrace.“

Původní zdroj: Rick Falkvinge Do We Really Have To Prepare For The Fourth Box?.


 
Datum: 19. 4. 2012, Autor: překlad Martin Doucha
Přečteno: 15679x
Zobrazit článek pro tisk Vytisknout

Doposud hodnotilo 0 čtenářů, celková známka je .
Ohodnoťte známkou jako ve škole | 1 je nejlepší: 1 2 3 4 5

Komentáře k článku

13. 9. 2017 Charlesnek tad38xis
13. 9. 2017 AaronLes t7v41j2e
13. 9. 2017 AaronLes 5trnp0h4
13. 9. 2017 Billyabuby 2xlsel8w
13. 9. 2017 Billyabuby fsvxrxwu
13. 9. 2017 BrettHit 66r18rix
12. 9. 2017 Billyabuby qkil6qem
12. 9. 2017 BrettHit 27sbbsrf
12. 9. 2017 AaronLes v289rif7
12. 9. 2017 AaronLes rk1kzy3a
12. 9. 2017 Charlesnek x5y8ulg6
12. 9. 2017 Charlesnek 92bf5n3y
12. 9. 2017 BrettHit nviytfj1
12. 9. 2017 Charlesnek pyg9t0gu
12. 9. 2017 BrettHit 9zd5d8s2
11. 9. 2017 Charlesnek 39k7izko
11. 9. 2017 Billyabuby d4r7jb82
11. 9. 2017 Charlesnek 92t4je01
11. 9. 2017 AaronLes wow2v71r
11. 9. 2017 BrettHit qslymqsm
10. 9. 2017 Charlesnek lzuxmnt9
10. 9. 2017 BrettHit 6xk5rc9i
10. 9. 2017 Billyabuby r2w2k6gz
10. 9. 2017 Billyabuby pfjxml44
10. 9. 2017 Charlesnek f0i31xw8
10. 9. 2017 AaronLes co16d6y8
9. 9. 2017 Charlesnek 22s1r7qy
9. 9. 2017 Charlesnek znxhmtbn
9. 9. 2017 Charlesnek gms5cr69
9. 9. 2017 AaronLes jtnxn36v
9. 9. 2017 Stewartswina dni4kxfb
9. 9. 2017 AaronLes qb1zh5lz
9. 9. 2017 BrettHit 2wamvata
8. 9. 2017 AaronLes ihadl43j
8. 9. 2017 Billyabuby 38kgt2p5
8. 9. 2017 Charlesnek fr3nb5ee
8. 9. 2017 Charlesnek 8ifdio34
8. 9. 2017 Charlesnek hx2lihda
8. 9. 2017 Billyabuby p0if7r5v
8. 9. 2017 Charlesnek 08p8s2sy
7. 9. 2017 Charlesnek 9gxn7m22
7. 9. 2017 AaronLes 17vbkcbl
7. 9. 2017 Charlesnek so3gu270
7. 9. 2017 AaronLes wbce4rgw
7. 9. 2017 BrettHit wff8a3ug
7. 9. 2017 AaronLes 9289y5rt
7. 9. 2017 Charlesnek li72rgal
6. 9. 2017 BrettHit x3phoj0s
6. 9. 2017 AaronLes y0djlban
6. 9. 2017 AaronLes 7b5sapj3
6. 9. 2017 Billyabuby mgxbu6zh
6. 9. 2017 AaronLes l9qhqj9t
6. 9. 2017 BrettHit y3hnzfj9
5. 9. 2017 Charlesnek xnek1uqr
5. 9. 2017 Charlesnek 0cwcl4dq
5. 9. 2017 Stewartswina mzqio1e3
5. 9. 2017 AaronLes zpxsoy94
5. 9. 2017 Billyabuby c78yl9as
5. 9. 2017 AaronLes a6pqyvpx
5. 9. 2017 Charlesnek 11bshcat
5. 9. 2017 BrettHit md1ispdr
5. 9. 2017 Billyabuby 23qrh876
5. 9. 2017 Charlesnek 2edbvdnn
5. 9. 2017 AaronLes 6av8mkrr
5. 9. 2017 Stewartswina xxa9jqiw
5. 9. 2017 Charlesnek akyt1qep
5. 9. 2017 Charlesnek svt4aeka
5. 9. 2017 AaronLes 0iwarzwx
4. 9. 2017 AaronLes i5f6ajm0
4. 9. 2017 Stewartswina 745xhlw0
4. 9. 2017 AaronLes vl5f0598
4. 9. 2017 AaronLes s6vle6t3
4. 9. 2017 BrettHit uu7khnrq
4. 9. 2017 Charlesnek jk82jz4c
4. 9. 2017 Stewartswina vdwd1flc
4. 9. 2017 Charlesnek cut8yxvp
4. 9. 2017 AaronLes 2l3xp1yh
4. 9. 2017 Billyabuby zv07ly6x
4. 9. 2017 Charlesnek aqw1o6i1
3. 9. 2017 Charlesnek 0a9410w6
3. 9. 2017 AaronLes bw4wl860
3. 9. 2017 AaronLes orrbyun1
3. 9. 2017 Charlesnek vd9v0bpn
3. 9. 2017 Billyabuby 57wyebqt
3. 9. 2017 AaronLes gyfc96tr
3. 9. 2017 AaronLes 3khxjjcp
3. 9. 2017 BrettHit rylziwjv
2. 9. 2017 Charlesnek 2vrt7dva
2. 9. 2017 Stewartswina 0bj0nv4k
2. 9. 2017 Stewartswina i76w0e78
2. 9. 2017 AaronLes y7rapylw
2. 9. 2017 Billyabuby 1mdws9mh
2. 9. 2017 Charlesnek kb5ngf1t
1. 9. 2017 AaronLes bs8u15sp
1. 9. 2017 Charlesnek mv2l5vy7
1. 9. 2017 Charlesnek v7ncojto
1. 9. 2017 AaronLes f8al1j9g
1. 9. 2017 Stewartswina 69huzu09
1. 9. 2017 Billyabuby dnolb8vq
1. 9. 2017 BrettHit grstkje9
1. 9. 2017 Charlesnek qv7hsuo0
1. 9. 2017 AaronLes c9mtny3f
1. 9. 2017 AaronLes 16hvmi89
31. 8. 2017 AaronLes 6p4s5hz8
30. 8. 2017 AaronLes iunbnkpo
30. 8. 2017 AaronLes qzurhyo4
28. 8. 2017 AaronLes d8mft9e5
28. 8. 2017 AaronLes 1p6ag1qm
28. 8. 2017 AaronLes euypqbek
27. 8. 2017 AaronLes 76k2q31e
27. 8. 2017 AaronLes gcr2fl4o
26. 8. 2017 AaronLes 64mpf4a6
26. 8. 2017 AaronLes r1b0wihh
26. 8. 2017 AaronLes hux8hdkx
26. 8. 2017 AaronLes 5w8cecyn
24. 8. 2017 AaronLes jo0wotuy
24. 8. 2017 EugeneVax ryf3pqjv
23. 8. 2017 MichaelDwerb 9xn3sg2h
23. 8. 2017 EugeneVax j7rnhevy
22. 8. 2017 MichaelDwerb pbcaw8i8
21. 8. 2017 AaronLes lcmvisxn
21. 8. 2017 EugeneVax euzy3p0t
21. 8. 2017 MichaelDwerb w4h6w2vk
20. 8. 2017 MichaelDwerb smj7ye2t
20. 8. 2017 MichaelDwerb o4ynjqiv
20. 8. 2017 EugeneVax 4n5k7ah2
19. 8. 2017 EugeneVax 46ongb6t
9. 8. 2017 AaronLes oiop4ppd
5. 8. 2017 AaronLes s2s64d68
5. 8. 2017 MichaelDwerb lkxq8md7
4. 8. 2017 AaronLes mwkbsqgz
3. 8. 2017 EugeneVax l0njckps
3. 8. 2017 EugeneVax abd0bnuj
2. 8. 2017 EugeneVax e203k9im
1. 8. 2017 MichaelDwerb esm55ruz
31. 7. 2017 EugeneVax wz3myyty
29. 7. 2017 MichaelDwerb 72kr4bmv
29. 7. 2017 AaronLes mwlvtq2q
29. 7. 2017 AaronLes aycvhulq
26. 7. 2017 AaronLes pjs40oy9
25. 7. 2017 EugeneVax 5p5ac3mf
24. 7. 2017 MichaelDwerb 38r1p7xk
23. 7. 2017 AaronLes n2vncluq
22. 7. 2017 EugeneVax fspus9s6
24. 4. 2012 long jo, anarchie je lákavá....
25. 4. 2012 III Re: jo, anarchie je lákavá....
29. 4. 2012 long Re: Re: jo, anarchie je lákavá....
22. 4. 2012 Mušketýr Originál článku je pryč ?
22. 4. 2012 next_ghost Re: Originál článku je pryč ?
22. 4. 2012 next_ghost Re: Re: Originál článku je pryč ?
21. 4. 2012 Bohužel to tak už vypadá
20. 4. 2012 ZAJDAN yes
20. 4. 2012 e Re: yes
20. 4. 2012 e Re: Re: yes
30. 4. 2012 :-) Re: Re: Re: yes
20. 4. 2012 vlasta klepák Re: Re: yes
1. 5. 2012 mm Re: Re: yes
20. 4. 2012 next_ghost Re: yes
20. 4. 2012 ZAJDAN Re: Re: yes
21. 4. 2012 next_ghost Re: Re: Re: yes
24. 4. 2012 Easyanon Re: Re: yes
19. 4. 2012 JohnDoe falkvinge.net
19. 4. 2012 lojza Re: falkvinge.net

Anketa
Používáte pro přístup k Internetu WiFi?

Ano
83% (1354)
 

Ne
16% (260)
 


Nejnovější články

16. 1. 2015 | 94537
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.
12. 10. 2014 | 33611
Zvolbovaní Piráti
22. 7. 2014 | 5788
Americké lhaní -základní prostředek politiky
30. 4. 2014 | 33668
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8054
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2197
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20111
Zrození České pirátské strany
30. 6. 2013 | 6246
Rozhovor k rozšíření autorského zákona
27. 6. 2013 | 344
Kramaření v Kramářově vile a co bylo příčinou
16. 6. 2013 | 5414
Korupce je podstatou současného politického systému.

Piráti
články v rubrice

12. 10. 2014 | 33611
Zvolbovaní Piráti
30. 4. 2014 | 33668
Facebook je konec. Konec japonec.
2. 4. 2014 | 8054
Evropa je naše moře
1. 4. 2014 | 2197
Pirátské noviny mají nové sponzory
16. 3. 2014 | 20111
Zrození České pirátské strany
28. 4. 2013 | 63533
Zkorumpované banky, zkorumpovaný kopírovací průmysl: Jaktože můžou externalizovat své obchodní problémy?
1. 4. 2013 | 261
Je konec
16. 3. 2013 | 377
Piráti zvou příznivce k otevřenému překladu knihy CryptoParty Handbook
8. 3. 2013 | 922
Evropský parlament bude příští úterý hlasovat o zákazu veškerého porna v "médiích". Ano opravdu. Podnikněme okamžitou akci!
3. 3. 2013 | 5812
Guerilla Open Acces Manifesto: Otevřme přístup sami
14. 2. 2013 | 193
Jsou nároky isify a LogiCallu z vymáhání práv k fotografiím oprávněné?
14. 2. 2013 | 118
Nové Pirátské dvanáctero aneb jak se z toho nezbláznit
10. 2. 2013 | 421
Soud pro lidská práva: Tresty za sdílení souborů jsou porušením lidských práv
20. 1. 2013 | 40288
Sledujuseriály.cz opět v provozu
7. 1. 2013 | 10154
Kampaň za referendum na Praze 7
1. 1. 2013 | 50681
Novoroční řeč pirátského kapitána Ivana Bartoše
19. 12. 2012 | 5079
Kulatý stůl iniciativ 17.12.2012
16. 12. 2012 | 889
Britská bitva o Pirátskou zátoku
6. 12. 2012 | 159
Piráti nabízejí místa ve volebních komisích pro volbu prezidenta
30. 11. 2012 | 224881
Lidé si přejí zrušit OSA
Nejnovější zprávy
Stát si brousí zuby na WiFi. Další pokus znásilnit Internet.

16. 1. 2015 | Internet | 94537
Necháme si bez odporu odebrat svobodné WiFi a přejdeme dobrovolně pod křídla korporátních Internetů?
Zobrazit celý článek ►
 

Zvolbovaní Piráti
12. 10. 2014 | Piráti | 33611
Kdo vyhrál, kdo prohrál, jak Piráti a co bude dál?

Americké lhaní -základní prostředek politiky
22. 7. 2014 | Politika | 5788
Včera na tiskové konferenci ministerstva obrany Ruské federace byly prezentovány důkazy z monitorování oblasti sestřelu. Důkazy Rusko předá zainteresovaným i dalším. Média i politici však zcela zásadní odhalení ignorují a dál obviňují bez jakýchkoliv důkazů Moskvu.

Facebook je konec. Konec japonec.
30. 4. 2014 | Piráti | 33668
To byl vynikající nápad, vyhradit lidu takové populární místo, kde se můžou všichni vyvztekat, vydemonstrovat, vybrečet a pohádat, vyblejt na sebe všechny problémy, zbavit se soukromí a to vše přitom za pečlivého dozoru státní bezpečnosti. Ovládat svět je čím dál tím snazší.
 
Hlavní stránka Piráti  Internet  Zahraničí  Kultura  Politika  Monstrproces  Kopírovací monopol  Názory  Kauzy  Věda a technika  Video  HogoFogo  Události  Zprávička  Jednou větou  Komix
 
Pirátské noviny jsou internetový občasník digitálního věku.
Informujeme o Internetu, politice, kopírování, svobodné tvorbě a blbostech.

Pirátské noviny oslovujte E-mailem na adrese: redakce zavináč piratskenoviny.cz

Provozovatel a vydavatel: Martin Brož | Sídlo vydavatele: Praha

Pirátské noviny | ISSN 1804-5197

Copyleft Pirátské noviny
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské noviny je umožněno i bez písemného souhlasu.
Všechna práva vyhlazena.